Окръжният съд в Пазарджик разпита част от свидетелите по време на поредното трето заседание по делото срещу 13-те имами, обвинени в проповядване на радикален ислям. Един от разпитаните - Муафак Аласад, заяви пред магистратите, че е бил заплашван от лица, представили се за служители на ДАНС.
Мъжът, който има двойно гражданство – сирийско и българско, заяви в съдебната зала, че автомобилът му бил спиран на два пъти на пътя от Сърница за София от автомобил, който първоначални нямал син буркан, а след това бил сложен. Представителите на службите, по думите на Аласад, го отвели на паркинг, където в продължение на 4 часа го убеждавали да напише молба за отказ от преводач по време на даването на свидетелски показания. Мъжът обясни, че е подписал молбата под натиск и я оттегля.
Свидетелят допълни още, че преди няколко дни хора са дошли да тормозят семейството му. Били са заплашени съпругата и синът му, който е 19-годишен. В резулат на това момчето е заминало за Сирия. Аласад попита, ако синът му бъде убит там, кой ще носи отговорност за това.
Свидетелят поиска преводач, адвокат и охрана. Прокуратурата от своя страна представи пред съда доказателства за това, че мъжът владее писмено и говоримо български език.
Според други показания, които съдът изслуша, единият от обвинените имами - Ахмед Муса Ахмед е проповядвал „неща несвързани с мюсюлманската вяра”. Добри Джевизов, който е бивш имам в Джумая джамия в Пловдив, заяви, че има различия между проповедите на Ахмед и официалната религия, като обвиненията имам нарекъл традиционните мюсюлмани неверници. В залата Джевизов потвърди, че Ахмед Ахмед принадлежи към уахабизма.
Преди влизането на съдебния състав и началото на официалното заседание един от обвиняемите - Али Ходжа, каза пред журналистите, че ако се повтори случилото се в Югославия, няма да са виновни те, а всички останали. Към него се присъедини и друг обвиняем - Али Хайредин, който коментира, че мюсюлманите никога не са имали религиозни права в България.
"Български патриоти" срещу "радикални мюсюлмани"
В целия град бе предприета засилена полицейската охрана, както заради съдебното заседание, така и заради протест на ВМРО и „Атака”. Националистите проведоха акция, насочена срещу събиращите се пред съда хора с мюсюлманско облекло, както и в подкрепа на демократичните светски принципи на страната.
Над 500 представители на националистически партии се събраха в градската градина в Пазарджик. Разпънат бе голям плакат с надписа: „Българските патриоти единни срещу ислямската общност”.
Пред bTV лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че на предишните две заседания на съда мюсюлманите пред сградата са се опивали „да респектират работата на магистратите”. „Но България е една демократична и светска държава, затова сме тук – в защита на работата на съда, както и против опита да се ислямизират българите в Родопите”, допълни Каракачанов и подчерта, че демонстрацията не е против някоя религия, а против крайните религиозни прояви.
Паралелно в парка срещу пазарджишката Съдебна палата се проведе и друг националистически протест - организиран от Националния фронт за спасение на България.
Сградата на пазарджишкия съд бе отцепена. Органите на реда не допуснаха провокации сред присъстващите.
ВМРО и „Атака” също бяха назначили свои хора, които да следят за сигурността и да не допускат прояви, предизвикани от избухнало социално напрежение.
През септември 13 имами от Родопите застанаха пред съда с обвинения за проповядване на религиозна омраза и антидемократични идеи. Стотици мюсюлмани протестираха пред пазарджишкия съд преди заседанията по делото с искания за оневиняването на духовните им водачи. ДПС пък използва случая да обвини управляващите в „опити за провокиране на ислямофобия”.
Следващото заседание на по делото срещу 13-те подсъдими ще бъде на 28 ноември. Тогава ще бъдат разпитани свидетелите със защитена самоличност.