След като новогодишните празници се оказаха недотам приятни за земеделския министър заради избухнал скандал с продаден от държавата терен, според еколози от Натура 2000, с цел строеж на ваканционен комплекс, днес Мирослав Найденов пристигна в Несебър за разследване на случая от място. Пред bTV той обясни, че сделката за апетитния терен от 29 декара може де бъде развалена, ако се докаже, че ще се строи върху дюни.

Найденов допълни, че не е пропътувал това разстояние, за да раздава правосъдие и да уволнява служители, а за да разбере как „това зад нас от Горски фонд е станало урбанизирана територия”.

Министърът индиректно препрати към управлението на Тройната коалиция началото на целия казус, тъй като на ранно заседание в общината станало ясно, че инициативата за смяна на статута на земята е от 2007 година и идва с писмо на земеделското ведомство.

„С писмото се поисква от общината становище, за да бъде изключен теренът от горския фонд и да се включи в устройствения план по урбанизация. Има становище на екоминистерството, че не са защитени територии и не е необходима еко оценка, следва и заповед на тогавашния кмет за включване в устройствения план”, обясни как е станало изключването на земята от Горския фонд Найденов и добави, че е изненадан, че теренът не е на първа линия на крайбрежната ивица, а на 500-600 метра от нея.

Министърът потвърди още, че купувачът на апетитния имот действително е дал за него 580 000 лева. Това обаче не била крайната цена на сделката, тъй като е имало и такса за придобиване и изключване от Горския фонд, с която общата сума по сделката набъбва до 1 140 000 лева. Около 2 млн. лева е струвал и инвестиционният проект.

„Ще поискаме становище и на БАН, и на специализираните органи, които да се произнесат по въпроса дали това зад нас са дюни, както и дали тази процедура е действала за всички терени в региона назад във времето. Аз ги призовавам да не гледат на компютъра, да дойдат тук на място, да съберат необходимите научни доказателства и да дадат научно обяснение това дюни ли са или не са. Ако кажат, че не са дюни ясно е - нещата продължават. Ако кажат, че са дюни - тогава следва да има инициатива на МОСВ, които да искат по съдебен ред отмяна на тази сделка”, добави Мирослав Найденов.

Купувачът на имота Димитър Петров, който ден по късно го препродава на няколко пъти по-висока цена, обясни от своя страна, че сделката само привидно е била сключена за ден. В действителност тя се подготвяла цяла година, като се чакало финализирането на продажбата от страна на държавата, за да се сключи последващата продажба.

„През 2000 г. аз имах тук бунгала, но ми развалиха концесията. Тогава получих информация, че има свободно място и аз мога да кандидатствам за земята. Започна процедурата. Цялата процедура ми струва 1 милион 150 хил. лева. Една година изготвям проекти с купувача, за да осъществим сделката. Вие казвате, че това е защитена територия, а то не е – пише си го в документите”, заяви пред bTV Петров.

Крайният купувач, платил за земята над 4 млн. лева призна, че това е реалната й пазарна цена към момента. Той обаче не коментира защо в такъв случай държавата е прибрала едва около половин милион или малко над 1 млн. лева с таксите.

Междувременно говорителят на Апелативна прокуратура-Бургас - прокурор Йовита Григорова, обяви, че е образувана преписка по повод строителството върху предполагаемата защитена територия. Прокуратурата се самосезирала на 3 януари по повод постъпилата информация в пресата за подхванат строеж край кв. Черно море.

За съмнителната сделка сигнализираха еколози я последните дни на 2012-а. Тогава те алармираха, че багер копае в защитен терен от Натура 2000 край морето. Ден по-късно от ведомството на Найденов организираха извънредна пресконференция по случая, обяснявайки, че строежът се спира по нареждане на премиера и започват експертни проверки на казуса.

  • Кметът на Несебър и семейството му във "фирмен кръговрат"
  • Запор на имущество за милиони на кмета и главния архитект на Несебър заради "Дюнигейт"
  • МОСВ забрани строителството върху дюни
  • МОСВ стопира багерите на дюните "до второ нареждане"
  • Разследването по "Дюнигейт" не е приключило, чака се експертиза
  • Разследването на "Дюнигейт" е удължено с 4 месеца
  • Президентът оспорва в КС част от промените в закона за Черноморското крайбрежие
  • Кметът и главният архитект на Несебър остават на постовете си
  • Съдът в Бургас отстрани кмета на Несебър от поста му
  • Шефът на строителния контрол в Бургас е уволнен заради "Дюнигейт"