Тревожни данни за здравето ни. Драстичен спад на интереса към ваксината срещу човешки папилома вирус у нас, който може да причини рак на шийката на матката.
За разлика от тенденциите в Европа, в България обхватът е намалял значително последните години и затова не е ясно дали програмата за безплатна ваксинация ще може да се разшири от догодина.
Това става ясно от отговор на здравното министерство до bTV. По-рано се обсъждаше промяна - възрастовата граница при момичетата да се разшири и да се даде възможност безплатно да се имунизират и момчетата. В момента тази ваксина се прилага безплатно на момичета между 10 и 13 години.
Tревожна тенденция обаче е спадащото покритие и сред тях. За 2023 година постигнатият обхват е едва 1,5 на сто.
За сравнение, със старта на програмата през 2012 покритието е било над 20 процента. Спадът започва от 2015 след широка антиваксинална кампания, посочват от здравното министерство.
Студентка в Нидерландия, през 2022 година Виктория Шишкова се ваксинира срещу човешки папилома вирус там - напълно безплатно.
„Получих писмо от властите тук, в него ме приканваха да се ваксинирам. Аз бях чувала за ваксината, но се бях замисляла. Като го получих видях, че тя предпазва от някои видове рак и че има много ползи от нея“, казва тя.
Виктория разказва, че в Нидерландия са имунизирани и момчетата, и момичетата. Споделя, че едва, когато заминава да учи там, чува за тази ваксина.
„Фактът, че не ми беше дори минавало през ума да се ваксинирам в България, може би означава, че има проблем с покритието. Чувствам се по-спокойна - особено когато знам, че това може да те предпази от страшни болести като рак. Добре е да знам, че съм направила всичко възможно да се предпазя“, споделя още момичето.
У нас програмата драматично изостава, на фона на увеличение на случаите на онкологични заболявания. През 2022 година с този рак живеят над 14 хиляди българки, а само новите случаи са над 700.
„Ние сме първите 10 в Европа по честота на рака на маточната шийка. Нашата борба и желанието на гинеколози и вирусолози е да можем да убедим хората да бъдат ваксинирани, за да ги предпазим”, коментира проф. Стефан Ковачев, ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология във ВМА.
Човешкият папилома вирус може да причини и поне още пет вида онкологични заболявания и при двата пола.
„Този вирус е един всъщност тих убиец - той няма клинични симптоми. Обсъжда се дали не трябва вече и момченцата да бъдат включени в тази програма за безплатното ваксиниране, за да бъде ефективна една такава ваксинационна политика“, посочва още проф. Стефан Ковачев.
Специалистите смятат, че е нужно възрастта за безплатна ваксинация да се увеличи поне до 16 години.
„Държавите, които са въвели такава задължителна ваксинация, отчитат главоломно намаляване на злокачествените заболявания“, казва още лекарят.
На свободния пазар обаче цената на ваксината срещу човешкия папилома вирус е над 250 лева за доза. А програмата за безплатна ваксинация изтича тази година и вече се обсъждат параметрите, с които да се поднови.
„Залагането на по-високи показатели и средства като обхват би било трудно за изпълнение, тъй като общественият интерес не показва необходимостта от такава програма. Министерството на здравеопазването ще продължава да защитава всяка своя стъпка по осигуряване на достъп до безплатна, като обаче разширяването на обхвата на всяка програма зависи от нейното изпълнение до момента“, се казва в позиция на Министерството на здравеопазването.
Ваксината е най-ефективна, когато се приложи преди започването на полов живот. Но тя е безопасна и препоръчителна и за по-големите, които искат да се защитят.