Няма еднозначен отговор на въпроса какво избират летовниците в Созопол – плажът или урната. Някои хора казват, че ще стоят до последно край морето, а други, че ще бързат да се приберат, за да могат да гласуват.
Само хора с имот в Созопол могат да гласуват по настоящ адрес. Регистрираните са около 5000.
На плаж „Харманите“ в Созопол екип на bTV среща семейство Иванови от Стара Загора.
„Ако можехме щяхме да гласуваме, но тъй като не сме оттук, предпочетохме почивката", казва Златка Иванова.
„Разбира се, ще гласуваме. От петък сме тук, бързаме да се прибираме, работят до по-късно избирателните комисии, така че ще гласуваме. Тук няма как, все пак трябва предварително да се уговори, пък ние сме само за два дни", коментира Костадин Колев.
Най-много регистрирани по настоящ адрес има в избирателната секция, в която попада „Буджака“ - кварталът с ваканционните имоти в Созопол.
"Ама ние редовно гласуваме, като сме тук и когато има избори, така че не е само сега. От 11 години, ако има избори, ние сме тук", казва Теменуга Митева.
"Това ни улеснява, защото иначе трябва да ходим в София да гласуваме. Хубаво е да се гласува – това е бъдещето на държавата, на Европа", допълва Иван Митев.
"Масово се наблюдава, че тези, които са по настоящ адрес, идват. Има активност от тях. Това са хора, които са от София, от други градове, имат имоти и са предимно през летния сезон тук. През зимата не живеят тук, живеят си по постоянен адрес", казва Наталия Ангелова, зам.-председател на СИК.
Повече от 20 минути отнема на израелец от френски произход да упражни правото си на вот с машина.
"Защото, който иска да каже нещо, трябва да го каже, не да мълчи, ако се интересува от живота. Ако не го интересува - както половин Созопол, всички са мошеници“, коментира Моис Бехар, за когото гласуването е важно.
Казва, че с гласуването с машина обаче за него е било много трудно, защото му е много тежко да чете на български език.
В първите часове на вота повечето гласуващи избраха хартиената бюлетина.