Връщат санитарната авиация. Според стратегия на здравното министерство, хеликоптери ще могат да транспортират ранени до университетските болници в страната и до центровете за спешна помощ. Хеликоптерите ще бъдат използвани при критични случаи за транспортиране на болни от труднодостъпни места.
Засега здравното министерство не мисли да инвестира в покупка на машините. В стратегията е записано, че това може да стане с публично-частно партньорство, което не изключва и да бъдат сключвани договори с МВР и Министерството на транспорта. Броят на летателните машини също ще се обсъжда.
„Трябва да бъдат не по-малко от три, които да са разположени в големите университетски болници. Въпросът е, че трябва да се покрива равномерно на територията на страната”, обясни Красимир Мурджев, депутат от КБ и член на комисията по здравеопазване в НС.
Мариян Боновски е управител на фирма с 4 хеликоптера. Помагал е с машините си в две планински спасителни акции и е един от консултантите на здравната стратегия за санитарната авиация.
„В България трябва в рамките на 30 минути да може такъв хеликоптер да достигне до която и да е точка на страната и в рамките на още 30 минути да го закарат до най-близкото място, до най-близкия център”, коментира той.
Тепърва ще се мисли за изграждане на площадки за кацане, като основната идея е те да бъдат в университетските болници. Във Военната болница в София вече има определен терен - във вътрешния двор на ВМА. Идеята е ранените да се транспортират оттам до всички близки болници в района.
Обсъждането на новата здравна стратегия тепърва предстои.