Здравното министерство и прокуратурата започват проверки по случая с изоставеното 8-годишно дете на улицата от линейка.
Момченцето е оставено само в центъра на града, след като баба му си чупи крака и линейка идва, за да я откара в болница.
Екипът на Спешната помощ отказва да качи и детето в линейката с мотива, че имат застраховка, която е само за екипа и пациента, но не и за придружител.
Бащата Йордан Иванов задава въпроса защо екипът не подава сигнал на телефон 112, че детето остава само на улицата и не изчаква докато някоя институция поеме грижата за него. Той иска някой да поеме отговорност по случая.
Йордан Иванов твърди, че баба му е настоявала детето да се качи при нея в линейката.
"Молила ги е да качат детето. Казала им е, че няма на кого да остане. Въпреки това са затворили вратите и са потеглили”, каза бащата Йордан Иванов.
От Спешна помощ в Русе обясниха вчера, че отказали да качат детето, защото имат гражданска застраховка за екипа и пациента, в случая бабата, но не и за придружител с нея. Това било разписано в наредба.
„Нелепо и абсурдно е да оставиш малко дете на улицата и да вземеш придружителя му, да го закараш, и да го оставиш само”, коментира д-р Стойчо Кацаров от Центъра защита правата в здравеопазването.
Медиците твърдят, че оставили детето на познати на пострадалата. Бащата отрича.
„Те е трябвало да повикат екип на полицията, който да остане при детето и те да се уверят, че детето остава при някого. Те това не са го направили”, каза бащата Йордан Иванов.
Семейството е подало сигнал в здравното министерство, районната прокуратура в Русе и Агенцията за закрила на детето. Отговорили им само от Здравната каса.
Екипът ни потърси институциите. Всички отговориха, че до приключване на проверките по случая, се въздържат коментар. Позиция отказаха и от здравното министерство.
Това не е първият подобен случай. Преди година линейка изостави пациент на междуселски път близо до София.
Тогава районната прокуратура в Сливница повдига обвинения за престъпление, поставящо живота на мъжа в опасност.