Музикантите в България поведоха битка за по-добра защита на авторските права. Над 200 от най-популярните певци и автори на музика изпратиха отворено писмо до институциите с искане за строг регламент къде може да се слуша музиката им и кой да решава това.
Лили Иванова, Васил Найденов, звездите от младата генерация - на практика почти всички значими български музиканти застават зад искането. Сега собствениците на заведения плащат определена сума за авторите и изпълнителите, чиито песни пускат.
Парите събират „Профон” и „Музикаутор”. Двете дружества твърдят, че представляват всички чужди изпълнители и над 90 на сто от родните. Има обаче и други организации, които събират авторски права. Парите, които искат са далеч по-малко.
„Питат „Абе вие колко плащате на Музикаутор? - Ми плащаме да кажем 500 лв.. - Дайте ми на мен 200 лв. и работата е уредена." И този човек има документ да го прави това нещо, а мен не ме представлява”, възмути се вокалистът на „Щурците” Кирил Маричков.
„Ощетяват по следния начин - когато успеят чрез агресивни действия да съберат някакви пари, те лишават авторите, които иначе могат да си ги вземат само от две места – „Музикаутор” и „Профон", коментира Ясен Козев от „Музикаутор”.
„Другото се нарича измама, другото се нарича злоупотреба с доверието на бизнеса, на ползвателите и злоупотреба с права”, допълни Ина Колева от „Профон”.
Другите са Европейска агенция за защита на авторските, изпълнителските и продуцентските права (ЕАЗИПА). Според тях „Музикаутор” и „Профон” налагат монопол и твърде високи цени. „Нас ако ни няма, знаете ли какво ще се получи? Ще скъсат заведенията и общественото хранене, няма да имат право на избор. Ония казват толко трябва да платите, толко плащат”, обясни представителят на ЕАЗИПА Кирил Икономов.
Комисията по култура в парламента прие исканите законови промени. Така „Профон” и „Музикаутор” са единствените легитимни дружества. От ЕАЗИПА вече се завели дело за картел.