От утре отварят врати всички хотели и места за настаняване на почиващи. Най-предпочитана остава Гърция, където традиционно отиват и половината от плажуващите българи.

През миналото лято Добромир Добрев има 3 почивки в южната ни съседка, а често ходи и за риболов.

"Бяхме планирали с приятели да посетим остров Амуляни, но все още нямаме информация какво ще се случва", споделя той и допълва, че според него с тази мярка се опитва да бъде насърчен туризма по българското Черноморие. 

Готов е и да изкара карантината, но не и да отиде на българското море.

"Огромен удар по бранша", така от бизнеса дефинират мярката.

“Тя до някаква степен може да бъде разглеждана и като дискриминационна, защото поставя българския потребител в едно неравностойно положение спрямо чуждестранните туристи", коментира Васил Щерев, който е управител на туристическа агенция. 

Голяма част от клиентите вече са си анулирали резервациите. 

Предвижда се чуждестранните туристи, които влизат в България, да доказват, че не са болни с декларации, които ще попълват сами.

А с вдигането на градусите в Гърция се разгорещиха и коментарите в социалните мрежи у нас:

"На практика, това не е мярка с мисъл за хората. А репресия, за да ни уплаши и да ни задържи на българското Черноморие."

"Това освен нелогично е и малоумно! (..) Каква е следващата крачка? Да ни арестуват и "въдворят" по хотелите?"

"Дилемата, за който може да си позволи море, ще е явно тази: 14 дни карантина след Гърция или 14 дни със стомашно-чревно разстройство след българското Черноморие... "

Това са само част от изказванията във „Фейсбук“. 

Междувременно министърът на туризма отново призова за почивки в България.

"Бих искала сега около 24-ти май да се възползваме и да посетим българското Черноморие, всички и изобщо България, за да подкрепим нашият сектор", коментира Ангелкова. 

След утре трябва да стане ясно какви ще са указанията от Европейската комисия.