Модерна система ще следи 26 от критичните свлачища у нас, съобщиха от регионалното министерство. В същото време в страната има още участъци, които не са обезопасени. Системите са разположени на територията на 16 общини. Това са райони с периодично активни свлачищни процеси.
Общата засегната площ от тези процеси е над 9000 декара.
Разчистването на последното свлачище в Искърското дефиле продължи няколко дни. Къс скала едва не пада върху колата на семейство Тоткови.
„Добре, че в последния момент видях и навих волана на дясната страна, иначе картерът ми отиваше на кино“, оплака се Евгени Тотков.
Държавата е регистрирала близо 3000 свлачища. Това обаче не означава, че всички те са укрепени. Свлачището на пътя София-Самоков отново се е активизирало. Кметът на район Панчарево, откъдето минава пътят за Самоков, казва, че поставянето на мрежи няма да реши проблема в дългосрочен план.
„Нуждите в страната за мен са по-големи от възможностите. Държавата трябва да си приоритизира обектите и всички тези свлачища да бъдат обследвани“, заяви кметът на район „Панчарево“.
За трасето отговаря Агенция „Пътна инфраструктура“.
„В рамките на започналия през месец май тази година ремонт на пътя София – Самоков, където е необходимо, скалните откоси са обрушени и почистени от опасни дървета. Предвидено е укрепването им с мрежи“.
„Всички разрешения за свлачищните райони минават със съгласуването на МРРБ. Така, че това е един отворен процес, който при всички положения, важна част от този процес са и общините“, каза Иван Шишков, зам.-министър на регионалното развитие.
За модерните системи за мониторинг са похарчени над 2 милиона лева от ЕС, а 300 хиляди - от държавния бюджет.