Нарушенията при търговците на едро, аптеките и дрогериите са скочили драстично. Нередности са откирити при две трети от проверените обекти. Често, вместо фармацевти, митничари и инженери продават лекарства.

Данните са от проверки на Агенцията по лекарствата. От здравното министерство няколко пъти увериха, че това, че днес изнасят данни за нарушения в аптеки няма нищо общо с вчерашното недоволство на аптекарите, заради по-ниските надценки на лекарствата, които предлага здравният министър. Днешната пресконференция на Агенцията по лекарства била случайно съвпадение.

За първата половина на тази година, агенцията е направила 530 проверки. В 67% от случаите са открити нарушения, което е с 20 на сто повече спрямо същия период на миналата година. Изненади няма. Проблемите са стари, всеки път агенцията ги отчита - най-често става дума за продажба на лекарства без рецепта, и то от хора без фармацевтично образование.

По данни на Агенцията по лекарства, в момента у нас има около 4 010 аптеки. На въпрос на bTV колко фармацевти реално работят в тях, директорът на агенцията Александър Янков отговори така:

„Аааа, не мога да ви кажа, защото лично аз не знам колко фармацевти работят в тях.”

От проверките на агенцията става ясно, че през тази година са хванати 18 души без фармацевтично образование да продават лекарства. Сред тях - инженер, дори митничар. Има случай и на отпуснато лекарство за друга диагноза, различна от тази на пациента.

„За мен е важно да бъдем обслужвани от професионалисти, т.е. в аптеките от фармацевти, на митницата от митничари,” коментира пациентът Екатерина Атанасова.

От фармацевтичния съюз обясняват, че в момента собственик на аптека може да бъде всеки. И често, за да спести от заплата на фармацевт, собственикът застава зад щанда.

„Собственик на аптека трябва да бъде магистър-фармацевт, защото когато собственикът не е магистър-фармацевт, обикновено се набляга на бизнес страната, на по-големия оборот, на повече печалби, това се вижда и в статистиката на Агенцията по лекарства - увеличават се нарушенията,” казва Йордан Славчев, магистър-фармацевт.

Според статистиката на агенцията - 50% от всички нарушения са свързани с продажба на лекарства без рецепта, 30% са за неправилно съхранение на продуктите и 10% за това, че се отпускат от хора, които нямат право. А в дрогериите пък продават лекарства по лекарско предписание, без да имат това право. Наложените санкции за първите 6 месеца на годината са за близо 400 хил. лева.