Новият министър на енергетиката със съмнения, че интереси, свързани с комисионни, стоят зад забавянето на строителството на газовата връзка с Гърция. Оттам трябва да пристига у нас азерският газ, който е значително по-евтин от руския.
Енергийният министър Александър Николов обяви, че страната ни има договори, които дават възможност за значително по-ниска крайна цена на газа. Забавянето на връзката с Гърция се бави вече 12 години.
"Дали следва да има спекулации относно това, че една цена е по-висока и евентуално би довела до по-висок размер комисионни, това оставям на преценката на съответните надзорни органи“, уточни министърът.
Според Николов „Булгаргаз“ не е положила достатъчно усилия у нас да идват по-големи количества по-евтин газ.
Над 270 процента е поскъпването при газа от началото на годината до днес. От под 30 лева през януари, газът през декември надхвърли 100 лева за мегават час.
Попитахме „Булгаргаз“ какви количества азерски газ влизат у нас в момента и колко би струвало горивото, ако ползвахме максимума според договора. Отговор днес не получихме.
През октомври директорът на дружеството заяви, че през алтернативните трасета количеството азерски газ не могат да бъдат увеличавани, но призна, че ако ползвахме повече газ от Азербайджан, цената му у нас щеше да е по-ниска.
„Ако беше изграден интерконекторът, "Булгаргаз" щеше да получава пълните количества и предвид всичко случващо се българският потребител щеше да плаща по-ниска цена", заяви тогава Николай Павлов.
От „Булгартрансгаз“ имат свързаност и свободен капацитет, за да поемат допълнителните количества азерски газ и алтернативен маршрут по трасето Кулата - Сидирокастро, както и да договорят с турските си колеги как да минава по трасето от Бурса до компресорна станция Странджа.
„По отношение на договора, който „Булгаргаз“ и България имат за доставка на азерски природен газ, общото количество на годишна база, което ние получаваме, е 1 млрд кубически метра. На ден това би означавало около 2,8 млн. кубика за всичките количества, които са с произход Азербайджан“, отбеляза Владимир Малинов, изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“.
Според енергийни експерти няма пазарна логика „Булгаргаз“ да бави доставките на по-евтиния азерски газ.
„Наистина е доста смущаващо, че наглед един лесен за построяване тръбопровод, като интерконектора Гърция-България се бави толкова време и като че ли е наистина обект на постоянен шантаж от страна на различни доставчици на оборудване“, каза Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" – ЦИД.
Като възможна дата за пускане на газопровода се сочи 1 юли следващата година.