Служителите в спешна помощ с нови заплати от днес. Увеличението е с 18 процента и влиза в сила от юни. По този начин средната заплата в центровете за спешна медицина става около 600 лв.
Средствата за повишението са осигурени след драстично намаляване на капиталовите разходи в Министерството на здравеопазването.
Веднага след рокадите във ведомството медиците от Спешната помощ поискаха месечно възнаграждение от четири минимални заплати или минимум 1000 лева. Средната заплата в сектора бе 500 лева.
Заради зачестилите нападения над медиците, новият здравен министър Десислава Атанасова им обеща и повече сигурност по време на дежурства. В новия Наказателен кодекс ще има текстове, които да уреждат специална защита за екипите от Спешна помощ и в спешните приемни отделения.
Без овации в столичния спешен център
С днешното решение министърът на здравеопазването реализира плановете си за увеличение на заплатите на работещите в спешните центрове, но не с исканите от нея 20%, нито с исканите от самите хора 50 на сто. Новината за 18-те процента не предизвика овации в Центъра за спешна медицинска помощ в София. Според лекарите, сестрите и шофьорите повишението е прекалено малко, за да накара нови хора да дойдат да работят тук, както и да задържи вече работещите.
Началната заплата на лекар в Спешна помощ е 530 лева, заплата на медик с 25-годишен стаж и две специалности под 700 лева, сестри и фелдшери с около 450 лева, а шофьор на линейка - 360. Така изглеждат нещата в центровете за спешна помощ. В този в София хора не достигат от много време.
„Текучеството е голямо,” отбелязва д-р Николай Чобанов. „Изкарват колегите, особено по-младите, които не са свикнали на напрежение, по няколко месеца и заминават. Заминават, като основната причина за мен за това напускане е ниското заплащане.”
Доктор Чобанов и колегите му смятат, че увеличението на заплатите трябва да е поне с 50%.
Според медицинската сестра Стела Вачкова „това е минимумът, който трябва да стимулира. Ние сме с 400 лева в момента и днес с увеличението ще бъдем с 475. 75 лева са 18% върху 400 и като се сложи данък това ще отидат към 45-50 лв.
Освен ниските заплати другият голям проблем за хората в спешна помощ е голямото натоварване. Точно това държи и младите лекари далеч. Д-р Спартак Вълев, който е специализант по онкология разказва, че негови колеги са пробвали, но са издържали само няколко месеца.
„Графикът е просто непосилен, отговорностите са огромни и заплащането е абсолютно никакво. Не мога да си представя кой млад човек би отишъл да работи спешна медицина.”
Преди няколко месеца на национално съвещание за проблемите в Спешна помощ медици от центровете поискаха месечното им възнаграждение да стане поне в размер на 4 минимални работни заплати.
И още една промяна, отнасяща се за спешната медицинска помощ, която вече е факт - лекарите работещи в центровете ще могат да избират каквато пожелаят специализация, а не както беше доскоро - само по спешна медицина. Това също цели да привлече нови кадри.
Новината за увеличение на заплатите на заетите в Спешно-приемното отделение изненада лекарите в Благоевград
„Смятам, че е малко закъсняло, но не е това толкова трагично. Персоналът ще бъде малко по-мотивиран за работа. По- добре е по-късно, отколкото никога,” коментира д-р Владимир Рабаджийски, завеждащ отделението.
Основното възнаграждение за лекарите, работещи тук е 700 лв. За миналата година през Спешното отделение на благоевградската болница са преминали над 19 хиляди пациенти. Увеличението според лекарите е твърде малко и не оправдава стресът в работата им.
„Моят нощен труд за 6 нощни дежурства е обезвъзмезден с 8 лева и 55 стотинки. Така че, оттам насетне мисля, че коментарът е излишен,” д-р Екатерина Митова, която добави, че заплащането на сестрите е още по-малко.
Специалистите тук са категорични, че по-високите заплати в системата ще доведат и до по-висока мотивация в работата им.
„По-нататък ще очакваме - ние предлагаме по-добри резултати и очакваме още по-висока мотивация,” коментира Радка Таскова, старша сестра в Спешно-приемно отделение на МБАЛ Благоевград.