„Нямаме нищо против ваксинацията на деца над 5-годишна възраст срещу коронавирус. Има проведени изследвания. Последното, върху което е стъпила ЕМА обхваща 2000 деца Доказана е ефективността и безопасността на ваксината и че предпазват децата от развитието на коронавирус“, заяви общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова в bTV Новините.

Снимка: btvnovinite.bg

Според началника на Клиниката по педиатрия в болница "Токуда" д-р Калин Лисичкин трябва да се вземе съотношението полза и риск и препоръчителна ваксинацията на деца с хронични заболявания.

Математически модел показва, че 50 деца на 1 млн. стават жертва на коронавируса и така с имунизацията им у нас ще спасим между 25 и 30 живота, допълни Лисичкин.

Ваксинацията на децата трябва да бъде обвързана с нефармацевтични мерки като премахването на маските и уверението, че ще ходят на училище. Това ще допринесе за успеха на имунизационната кампания, смята Лисичкин.

„Ваксинираните ще имунизират и децата си. Не трябва да обвиняваме тези, които не са се ваксинирали. Убедила съм се, че те са грамотни и образовани, но се страхуват, а причината за това са разнопосочните послания за ваксините срещу коронавирус. Необходима е широкомащабна информационна кампания, която да е научна основа. Трябва да можем да отговорим на всеки въпрос, който ги притеснява“, коментира д-р Николова.

Като пример тя даде множество родители, които са поискали да ваксинират децата си срещу менингит след смъртния случай с дете в детска градина, което показва, че няма генерален страх срещу ваксините, а само срещу препаратите срещу коронавирус.

По думите ѝ с най-високо доверие у нас се ползват общопрактикуващите лекари и фармацевтите и те трябва да се включат в кампанията. А посланията към младите хора трябва да се отправят в социалните мрежи, където те ще достигнат до тях.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ваксината е безопасна, но не е безрискова. Като всяко друго лекарство, също да кажем, винаги има риск от усложнения. Тук рисковете са относително малки. Във връзка с този миокардит при РНК ваксините, който се наблюдава при млади хора и тийнейджъри. 54 на 1 милион развиват лек миокардит, който преминава в рамките на няколко дни. Но рискът от тежък миокардит при COVID-19 е 37 пъти по-висок. Така бих ги убеждавал да се ваксинират“, каза д-р Лисичкин.

Вижте повече във видеото.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация