„За мен е огромна чест да бъда номинирана от българското правителство за генерален секретар на Организацията на обединените нации. Приемам номинацията с пълното съзнание колко отговорна е тази позиция и колко важна е тя за това светът да бъде по-сигурен, по-силен, по-справедлив и по-богат за настоящите и бъдещи поколения”, заяви Кристалина Георгиева в първи коментар след официалната си номинация за генерален секретар на ООН.
Днес Министерският съвет реши да свали подкрепата си от досегашния кандидат на страната ни Ирина Бокова и вместо нея да подкрепи Кристална Георгиева.
Българският еврокомисар вече е в едномесечен отпуск, заяви говорителят ѝ, цитиран от Ройтерс. Нейният ресор – бюджет и администрация, ще бъде временно поет от германския ѝ колега в ЕК Гюнтер Йотингер, който отговаря за дигитализацията в единния пазар.
63-годишната Георгиева е бивш зам.-председател на Световната банка, припомня Ройтерс
Ирина Бокова, настоящ председател на ЮНЕСКО, не беше открита за коментар след решението на Министерския съвет в София. Преди ден обаче пред в. „24 часа” тя сподели, че не вижда причина да се оттегля.
Днес външният министър Даниел Митов, който посочи, че няма формална процедура по оттегляне на номинацията, призова Бокова да „преосмисли” участието си в надпреварата.
В последното предварително гласуване – пето по ред, Бокова зае шестата позиция и записа най-лошото си класиране до момента. Премиерът Бойко Борисов пък по-рано заяви, че България ще продължи да подкрепя кандидатурата ѝ само ако тя се класира на първо или второ място.
На 5 октомври започва т.нар. „гласуване с цветни бюлетини”.
Петте постоянни държави членки на Съвета за сигурност (САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай) имат червени бюлетини, останалите 10 непостоянни членки на съвета гласуват с бели.
Гласуването продължава до постигането на консенсус.
Като фаворит за нов генерален секретар към настоящия момент се очертава бившият португалски премиер Анотниу Гутериш.