Българският кандидат за генерален секретар на ООН Ирина Бокова е събрала само 6 гласа на петото неформално гласуване за нов генерален секретар на ООН.
Вотът бе на постоянните представители на страните членки на Съвета за сигурност. 7 от страните са преценили, че тя трябва да отпадне, а 2 нямат мнение.
Така тя слиза на шесто място от 9 останали претенденти за поста на Бан Ки-мун. Това бе най-слабото й класиране досега.
Днешната дата беше определена от премиера Бойко Борисов като краен срок, в който според представянето на Бокова правителството ще реши дали да продължи да я подкрепя.
Не спират спекулациите, че при лош резултат на нейно място ще бъде номинирана Кристалина Георгиева.
Първи в класирането отново е бившият премиер Антониу Гутериш. Той обаче е от западноевропейската група от държави, чиито представители са били начело на ООН в продължение на 30 години от съществуването на организацията.
Българката Ирина Бокова – президент на ЮНЕСКО, се очертаваше като фаворит между дамите кандидати.
В предишните четири вота тя бе два пъти трета и два пъти пета. Освен че регистрира най-слабото си представяне този път Бокова не е и първа сред жените. Тя бе изпреварена от аржентинскта външна министърка Сусана Малкора.
Петото предварително гласуване е своеобразен стрестест за зрелостта на кандидатурите, твърди независимият консултант Радослав Деянов.
Това не е окончателно класиране и не е част от същинското състезания да се откроят тези, които не са толкова силни и да могат евентуално да отпаднат.
На пети октомври започва гласуването с цветни бюлетини. Петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност имат червени бюлетини, останалите 10 непостоянни гласуват с бели. Цветните гласувания са въведени за по-голяма точност и се използват вече 25 години.
Цветните гласувания ще продължат до постигане на съгласие между петте постоянни членки на Съвета за сигурност.