Одиторът KPMG не носи основната вина за срива в Корпоративна търговска банка, но има съпричастност. Такъв коментар направи в предаването „Лице в лице” председателят на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори Ваня Донева.
100 000 лв. глоба ще плати одиторската компания заради занижен контрол в КТБ. Санкцията е заради „значителни пропуски” и липса на логика при извършените одити на отчетите на КТБ, чийто лиценз беше отнет през ноември.
По закон, максималната глоба при такова нарушение е 20 000 лв. В случая обаче глобата е умножена по пет - за всяка от годините, за които се отнася проверката на комисията - от 2009 г. до 2013 г. KPMG имат право да я обжалват.
С персонални глоби от по 40 000 лв. и 60 000 лв. са наказани и двама одитори от компанията.
Председателят на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори обясни, че за отнемане на правата на одиторското предприятие по закон са необходими четири гласа, а са били събрани три. „Това пак означава мнозинство, но не и определеното от закона мнозинство”, подчерта тя.
„Ролята на одитора е да казва увереност, че финансовите отчети показват стабилност. Ръководителят на банката и „Банков надзор” на БНБ са отговорни. Би трябвало одиторът да сигнализира БНБ, а част от проблемите са заради недокладване на „Банков надзор”, че има пропуски във вътрешната система на банката”, обясни още Ваня Донева. Тя не влезе в подробности заради забраната от закона да обсъжда подобни данни.
„Ролята на одиторите е да бъдат бдителни и да правят разследване – има противоречия в одиторската документация. Констатираните пропуски на вътрешната контролна система на банката би трябвало да светнат лампичката на одитора за допълнителни проверки. В докладите обаче няма никакви резерви – те имат чисти мнения, че всичко е наред. Нередностите според одиторите са пренебрежими”, посочи обаче Донева.
„Основният птоблем е компрометираната независимост на одитора. Щом се случи това, се поставя под съмнение обективността на докладите им. Всичко, което излезе на повърхността от други институции, е било на страниците на докладите на одиторите”, подчерта още председателят на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
По думите й, одиторът може да изисква каквото му трябва, за да изпълни своя одитен ангажимент. „Не се съмнявам в експерността на KPMG, не знам дали ръководството на банката е подвеждало…”, спомена обаче Донева.
„Заплаха за независимостта на одитора има, когато някой от дружеството е в близки отношения с акционер или директор на банката. Това може да бъде заплаха за независимостта и няма допълнителни мерки и процедури, които да са в състояние да гарантират неговата независимост”, каза в заключение тя.