Корнелия Нинова ще подаде оставка като лидер на БСП. Това заяви самата тя на пресконференция на партията.

"Оценявам нашите резултати като катастрофални, поради което поемам политическата отговорност и подавам оставка, свиквам Националния съвет. Един от зам.-председателите трябва да довърши мандата", заяви Нинова пред медиите.

"Искам да започна с благодарност към всички, които ни подкрепиха. Беше хубава, жива кампания с много срещи с хората. Най-голямата тревога за България е дъното на избирателната активност. Това е наказание за всички ни в политическата система. Няма победител на тези избори, защото всички губим гласове. Най-много ПП-ДБ над 300 000. ГЕРБ-СДС, макар и да са спечелили, трудно биха имали претенцията да управляват с доверие на по-малко от една десета от българските гласоподаватели. Тази фрагментация означава нестабилност", добави Корнелия Нинова.

"Само ние не влязохме в сглобки и договорки", заяви тя.

"Правителство на ГЕРБ не подкрепяме. Ние смятаме, че България може да бъде извадена от кризата само с надпартийно, експертно, срочно и програмно правителство. Една от задачите на Националния съвет е да се изготви позиция, която ще бъде представена на трибуната, но ние няма да отстъпим от тази позиция - партийна сглобка с правителство на ГЕРБ няма да правим", каза Нинова и отказа да обяви откъде ще е депутат.

"В момента не съм кандидат за лидер, а лидер, който си подава оставката и се оттегля", допълни тя.

БСП свиква националния си съвет, който да избере един от заместник председателите за временен ръководител. Първоначално се очакваше това да се случи в събота. Малко по-късно ръководството на Позитано се опита да измести датата със седмица. Пленумът трябва да насрочи избора на нов председател и да свика конгреса на БСП.

 

Още вчера младежите в БСП поискаха оставката на Корнелия Нинова. Причината - резултатите на изборите. БСП получи 7,06% от вота, като гласувалите за тях са 151 557 избиратели.

„Ниската избирателна активност е поредният много тежък знак към всички политически партии и цялата система. Всички трябва да си направим изводи от това и да вземем мерки“, заяви Корнелия Нинова в изборния ден.

Снимка: Ладислав Цветков

Това не е първият път, в който Корнелия Нинова подава оставка. През 2021 година тя  отново подаде оставка, но остана на чело, защото беше отхвърлена.

През 2023 година оставката ѝ беше поискана от евродепутата Петър Витанов. Тогавашният служебен правосъден министър и член на БСП Крум Зарков го подкрепи.

Вчера стана ясно, че и лидерът на „Да, България“ Христо Иванов също е подал оставката си. Той се отказва и от депутатската си банка в 50-ото Народно събрание.

„Аз оставам на терен и ще работя просто в друго качество и по друг начин“, посочи той.

Снимка: Ладислав Цветков

В дясно, след оставката на Христо Иванов, процесите на оценка тепърва започват, стана ясно от изявления на останалите лидери. 

"Аз ще поискам вот на доверие от "Демократи за Силна България" и ще разчитам на откровен диалог, който да посочи пътя напред", заяви Атанас Атанасов.

 

„Три неща са ясни: ще бъдем силна и градивна опозиция, ще сме най-твърдите защитници за продължаване на европейския модел в България, където благата се разпределят честно. Ще се борим срещу всеки опит за кражба и корупция“, каза лидерът на „Продължаваме промянатаКирил Петков.

Лидерът на ИТН Слави Трифонов се обърна към избирателите си лично.

"Има такъв народ" има 6% от гласувалите и 17 народни представители в следващия парламент. Това се случи заради вас. Не знам дали е хубаво да носиш отговорност, но аз я поисках и вие ми я дадохте. За което, ви благодаря! Заради доверието“, написа той в социалната мрежа Фейсбук.

А изненадата на вота - партия „Величие“, се обърна към симпатизантите си така:

„Победа, Ваши Величества! За мен беше чест да воювам с вас - войниците на светлината. Белите вълци! Спечелихме битката, скоро ще спечелим и войната“, заяви Николай Марков.

Днес ГЕРБ, ДПС И „Възраждане“ запазиха мълчание.