Председателят на БСП в оставка Корнелия Нинова е изключена от партията. Това стана ясно след Национален съвет на социалистите.
Изключени са още Иван Ченчев, Георги Свиленски и Крум Дончев.
За изключването на Нинова е имало 105 гласа „За”, 16 гласа „против” и 4 „Въздържали се”.
По-рано социалистите се събраха на Национален съвет, за да обсъдят подготовката на партията за изборите на 27 октомври, както и да отговарят на въпроса дали БСП ще се яви в коалиция, или самостоятелно.
Между временното ръководство на партията в лицето на Атанас Зафиров и между председателя в оставка Корнелия Нинова възникна спор кой има право да запише БСП за участие на предстоящите избори.
От една страна, във временното ръководство са на мнение, че това са те, защото са легитимно избрани от ръководните органи на партията..
Според Корнелия Нинова обаче тя е тази, която трябва да даде пълномощно. Тя вече го даде на Георги Свиленски и Иван Ченчев.
Мотивът ѝ е, че тя все още не е заличена от съда като председател в оставка и именно заради това трябва да представлява партията пред ЦИК.
Припомняме, че по-рано плакати на фасадата на централата срещу Корнелия Нинова бяха скъсани от нейни симпатизанти въпреки намесата на охраната на сградата. Пред входа се стигна до напрежение, блъскане и обидни скандирания.
Членовете на Националният съвет на БСП се събраха на „Позитано“ 20 и за да решат какво наказание да се наложи на подалия оставка досегашен лидер на партията Корнелия Нинова. Обсъждаха се двете най-тежки мерки за въздействие - едногодишно наказание и изключване.
Според сегашното ръководство на БСП бившият лидер създава юридически казус около легитимността на ръководството на партията, застрашаваща явяването им на предстоящите през октомври избори, както и в нарушаване устава на БСП.
Самата Корнелия Нинова преди дни написа пост в социалните мрежи, в който казва, че днес ще се готви нейното изключване като точка в пленума, както и това на Свиленски и Ченчев. Поради тази причина призова всички социалисти да дойдат на съвета.
Коя е Корнелия Нинова?
Корнелия Нинова е родена на 16 януари 1969 г. в село Крушовица, Оряховско Завършва с отличие Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) в София
Дипломира се в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ отново с пълно отличие. През 1995 г. работи в Софийския градски съд като стажант-съдия, а в периода 1995 – 1996 г. е юрисконсулт на Столична община.
От 1996 до 1997 г. е следовател в столичната следствена служба.
През 2003 г. Нинова става член на БСП.
От септември 2005 г. до март 2007 г. тя е зам. министър на икономиката и енергетиката по външноикономическата политика.
Тя отговаря и за Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, търговията с оръжия и офсетните споразумения, свързани с доставки на армията.
Нинова става председател на Управителния съвет и на две стратегически предприятия – Международен панаир Пловдив и на „Булгартабак Холдинг“ АД.
През 2009 г. е избрана за депутат от БСП в XLI НС. Избрана е за народен представител и в XLII, XLIII, XLIV, XLV, XLVI и XLVII народно събрание, като от последното е избрана за министър на икономиката в правителството на Кирил Петков. Избрана за народен представител и в XLVIII, XLIX и L народно събрание.
На 8 май 2016 г. е избрана за председател на БСП с 395 гласа срещу 349 гласа за дотогавашния председател Михаил Миков. След като поема поста, Нинова влиза в продължителни конфликти с предишните председатели на партията – Миков и Станишев.
Впоследствие Нинова провежда редица системни чистки в БСП, като се освобождава от несъгласните с нейната политика. Тя започва да се разграничава по някои важни въпроси и от Партията на европейските социалисти, чийто лидер е Станишев, както и от президента Радев, чиято кандидатура е прокарала.
Според председателят на ПЕС Станишев, тя започва фундаментално изменение на същността на БСП, която от социална и интернационалистка се превръща в традиционалистка и патриотарска партия с авторитарен уклон.
Според евродепутатът от БСП Петър Витанов членовете на БСП са нахъсвани с антиевропейска, националистическа и антиваксърска реторика, като в нея са останали предимно по-възрастни хора или такива с по-крайни левичарски убеждения.
След критично ниските резултати на БСП на изборите 2 в 1 на 9 юни нейната оставка беше поискана от младежите от БСП.
Това не е първият път, в който Корнелия Нинова подава оставка. През 2021 година тя отново подаде оставка, но остана на чело, защото беше отхвърлена.
През 2023 година оставката ѝ беше поискана от евродепутата Петър Витанов. Тогавашният служебен правосъден министър и член на БСП Крум Зарков го подкрепи.