Търси се нов директор на „Екоравновесие“, след като първият конкурс завърши без кандидат. Ръководството на общинското предприятие беше сменено в началото на февруари след като екип на Столична община се запозна с тежкото състояние на общинските приюти, свързано с недопустимия начин на отглеждане на безстопанствените кучета, лошите условия за работа на хората и неясното финансово състояние.
Тогава за временно изпълняващ длъжността на общинското предприятие беше назначен Димитър Димитров.
„Гражданите, доброволците и неправителственият сектор имат отношение към тази тема. Призовавам всеки, който има решение за подобряване на условията за отглеждане на кучетата в приютите да кандидатства, защото само по този начин се показва ангажираност, а липсата на кандидати говори за друго. Насърчавам хората, които наистина милеят за разрешаването на този проблем, да кандидатстват и да поемат управлението на общинското предприятие „Екоравновесие“ и да подобрят условията на кучетата“, каза днес заместник-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев.
„Г-н Димитров се справя отлично, но той е временно изпълняващ длъжността“, добави той.
В общинската клиника за кучета „Връбница“, която е част от „Екоравновесие“, има много натрупани проблеми през годините, каза още Василев.
През 2023 г. доброволец успя да влезе в нея и гостува в предаването „Тази сутрин“, където разкри потресаващите условия за животните. Там можеше да се влиза само с депутатска карта.
Разкритията включваха мръсотия и непочистени клетки, липса на вода и светлина, както и на достатъчно пространство, в което да живеят кучетата.
Ремонтът на клиниката във „Връбница“ е на стойност около 45 000 лева, а финансирането е от бюджета на предприятието.
„Искаме да реновираме клиниката, да стане една нормална клиника, в която да идват ветеринарни лекари, които да работят в нормални условия“, каза Димитър Димитров.
„В клиниката кучетата се лекуват и кастрират. „Екоравновесие“ прибира бездомните кучета от улиците на София, като по този начин осигуряваме безопасността на гражданите. После кастрираме и ваксинираме кучетата, храним ги. Ограничаваме заразите в София, предвид че „Екоравновесие“ събира и мъртвите животни, които са между 200 и 300 всеки месец, независимо дали са гълъби, котки, кучета, включително и коне“, обясни още той.