Временната парламентарна комисия „Първанов-Марин”, която проучваше помилванията на президентската двойка, е противоконституционна. Заключението е на Конституционния съд на България.

Депутатите създадоха комисията през февруари по предложение на Яне Янев, който в последствие я оглави. Той и членовете й имаха задачата да изследват стриктно двата президентски мандата в търсене на неправомерни помилвания, опрощавания на държавни вземания, давания на българско гражданство и лишавания от него. Лидерът на РЗС тръгна по следите на президентската двойка, след като стана ясно, че солидна суми молби са получили одобрение за помилване от вицепрезидента Марин.

Последва защитна реакция от БСП и ДПС, които сезираха Конституционния съд в началото на март с искане съдебната институция да даде задължително тълкуване на правомощията на президента и вицепрезидента.

Според съдебното решение Народното събрание е надхвърлило правомощията си с избора на временна комисия. По конституция парламентарният контрол върху президента е изключен. „При положение, че Народното събрание не може да реализира политическата му отговорност, то не би следвало да може да започва процедура по парламентарен контрол върху него. Единственото, което Конституцията позволява на Народното събрание по отношение политическата отговорност на президента, е да повдигне обвинение пред Конституционния съд”, посочват още от КС.

Решението зарадва „червените”, спирайки устрема на Яне Янев. Лидерът на Столетницата Сергей Станишев коментира, че политическата операция на управляващите е претърпяла пълен провал. Той приветства решението на съда: „Благодарение на силните ни аргументи не беше допуснат опасен прецедент”.

Бившият премиер нарече комисията на Янев „безпринципна и конюнктурна” и отново изтъкна, че е била създадена заради политическата изгода на мнозинството.