Фирма, с трима служители, е най-новият инвеститор, получил от правителството привилегията на инвеститор, клас А. Акционерното дружество „Мадара Юръп" собственост на офшорна компания и базирана в апартамент в центъра на Варна, получи разрешение от кабинета „Орешарски” да застрои грандиозните 1 600 000 квадратни метра земя край морето в местността Карадере.

Кореспондентът на bTV във Варна Антония Бялчева посети българския офис на фирмата, а Стоян Георгиев се срещна с британския управител, който представлява чуждите инвеститори, за да разберат кой стои зад инвеститора.
„Собственик на компанията са около 40 притежатели на акции. Това са чужденци, хедж фондове, институции и известен брой физически лица. Никой от тях не е българин. Компанията „Мадара Юръп” е създадена специално за този проект”, обясни управителят на фирмата-инвеститор Тим Чадуик.

Той потвърди, че някои от компаниите, които стоят зад „Мадара Юръп”, са регистрирани в офшорни зони. „Аз разбирам накъде биете с този въпрос, но всичко това е публично. Напълно прозрачно”, допълни Чадуик пред bTV.

Той не се съгласи със забележката, че собствеността на фирмата е публична, доколкото е известно името на офшорната компания, но съществуват съмнения, че зад нея стои българин, който не иска името му да бъде известно. „Това са проверени инвеститори. Защото ние знаем колко чувствително е обществото тук за тези неща. Ние първоначално имахме български инвеститори, но те вече не са част от проекта”, обясни Чадуик.

Част от историята на проекта за застрояване на местността Карадере е братът на Сергей Станишев - Георгий. „Не, той беше част от проекта в началото и той беше там като част от „Фостър партнърс”. Не ние сме го довели в този проект. Още, когато дойде икономическата криза, той напусна проекта. Това стана през 2008 г.”, коментира още представителят на инвеститора.

Тим Чадуик призна, че теренът е придобит по спорен начин чрез заменки. „Да, но ние няма да строим върху тази земя, която беше придобита чрез заменки. Тази земя ще остане напълно зелена”, увери той.

Чадуик изтъкна, че компанията поема голям риск - въпреки че вече има сертификат за инвеститор клас А, няма екологична оценка за въздействие върху околната среда. „Ние поемаме голям риск, но ние започваме тази инициатива, за да печелим. Ние сме тук, за да построим курорт, който ще надмине всички очаквания. Това ще бъде водещ еко курорт в Европа и в България”, категоричен беше той.

„От пет години контактуваме с всякакъв вид хора от правителството, с всички видове партии, с всички видове отдели. Беше дълга борба”, посочи Чадуик в отговор на въпрос за контактите, които „Мадара Юръп” е осъществявала с представители на българското правителство. Той обаче не пожела да посочи кой е бил „най-услужлив”. „Няма да го кажа. Ще загубя приятел”, коментира инвеститорът.

Чадуик не вижда умисъл във вземането на решението от страна на правителството точно в този момент. „Това е процес, който премина през много отдели в министерство на икономиката, на земеделието и на други”, обясни той.
От позицията на опита си със същата работа и в други страни, Тим Чадуик е пестелив в оценката си за работата на българските власти. „Беше трудна работа, но е добре, хората имат добри намерения”, посочи той.

Решението на кабинета да даде приоритет за толкова мащабно строителство край морето не е координирано с депутатите от БСП. След декларацията на Сергей Станишев преди няколко месеца, че БСП е за мораториум върху строежите на морето, народни представители от левицата вчера признаха, че решението на министерски съвет ги е изненадало.

Перспективата пред застрояване на малкото останали девствени места по българското Черноморие възпламениха отново затихнали антиправителствени протести.

  • Нов играч с нов проект за застрояване на Карадере
  • Инвеститор прави предварителна екооценка за строежа на Карадере
  • Благотворителен концерт в защита на Карадере
  • 250 паунда за преодоляване на закона „Пеевски”
  • Арт акция за зелено бъдеще и срещу бетона на Карадере
  • Реформаторите внесоха сигнал срещу проекта „Карадере"
  • Многоброен контрапротест по морето срещу „зелените нашественици"
  • Природозащитници срещу критериите на властта за инвестиции клас А
  • Протести "за" и "против" застрояването по морето
  • Стойнев не се притеснявал за Карадере