Предвид на зачестилите посегателства над медицинските специалисти от Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) към КНСБ предлагат министерствата на здравеопазването и на финансите да направят необходимите стъпки, така че медиците да бъдат застраховани за всички възможни рискове за сметка на държавата. Това съобщават от пресцентъра на синдиката.
Ръководството на ФСЗ-КНСБ изразява дълбоко възмущение от грубото посегателство срещу фелдшера Денчо Денев от Центъра за спешна помощ в Шумен при изпълнение на служебните му задължения.
„Свидетели сме на поредната агресивна проява срещу хора, които денонощно и всеотдайно се борят за опазване на здравето на българските граждани”, посочват от синдиката. Според КНСБ ситуацията в страната е сериозна, а насилието над медици ескалира въпреки промяната на закона.
„Очакваме съдебната система да приложи закона с цялата му тежест, а Министерството на здравеопазването да погледне на проблемите на работещите в здравната система, и в частност на работещите в ЦСМП в цялостния им обхват”, посочват от Конфедерацията.
„Насилието на работното място води не само до физически и тежки психически травми, но и демотивира специалистите да изпълняват задълженията си и кара бъдещите медици да търсят реализация в чужбина”, допълват от синдиката.
Денчо Денев е нападнат от 30-годишен мъж, дошъл да търси помощ за майка си, който започнал да се държи агресивно и ненадейно ударил медика. След побоя фелдшерът е със счупен нос, предстои му операция. Той споделя, че за 30-годишния му трудов стаж в Спешния център това е първият случай при който е станал жертва на пациент.
Междувременно работещи в областта на спешната помощ настояват за 100% увеличаване на заплатите им, ако се приемат промени, според които общопрактикуващите лекари няма да бъдат на разположение 24 часа.
В такава ситуация и ако личните лекари не са осигурили денонощна медицинска помощ чрез други дежурни кабинети, оказването на медицинска помощ изцяло ще бъде поета от работещите в областта на спешната медицина, каза в Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ в България.
Лекарите настояват за ясно регламентиране на понятията "спешна" и "неотложна" помощ, за изработване на алгоритми за дейността им, осигуряване на кадри в областта, уеднаквяване на оборудването в линейките.
Сега в системата на спешната помощ работят общо 6000 души, а за да се обслужва населението без закъснение и с добро качество, трябва да бъдем 12 000, каза Марин Вълков, фелдшер в спешния център в Благоевград.