Кметът на Несебър Николай Димитров и главният архитект на морския град Валентин Димов са привлечени като обвиняеми по случая с дюните в Несебър. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров пред bTV.

Според окръжната прокуратура в Бургас двамата са допуснали нарушения при продажбата и разрешението за строителство в защитени зони - пясъчни дюни, намиращи се в землището на крайморския град, в които е допуснато строителство в полза на фирма "Сле Груп".

Скандалът със строителството върху дюните избухна в началото на годината, когато екозащитници разпространиха снимки от строителните дейности. Веднага след това последва дежурният сценарий при възникването на проблем, върху който се съсредоточава медийното и общественото внимание, а именно – няколко министри посещават мястото по нареждане на премиера, започва да се говори за създаването на комисии и подкомисии, започват се проверки, прокуратурата се засипва с папки и се обвиняват предишните управляващи.

Прокуратурата ще предприеме конкретни действия във връзка със скандала с дюните, заяви в края на януари главният прокурор Сотир Цацаров. Преди това земеделският министър Мирослав Найденов прати при държавното обвинение 98 сделки със заменки по Черноморието в периода 2003 - 2012 година. Няколко чиновника бяха наказани, а между другото се оказа, че във фирмата инвеститор дял има кумецът на Цветан Цветанов.

Разследването по делото се осъществява от екип от трима следователи. Предвид високия обществен интерес по случая разследването е проведено приоритетно и в максимално кратък срок са събрани нужните доказателства, достатъчни за привличане на извършителите на деянието в качеството на обвиняеми, уточняват от прокуратурата в Бургас.

Кметът на община Несебър е обвинен в това, че през декември 2012 година с цел да набави облага на фирма "Сле груп" не е осъществил контрол върху дейността на Общинския експертен съвет по устройство на територията, като от това са настъпили немаловажни вредни последици, а именно: издадено е било Разрешение за строеж в защитена зона. Стартиралото строителство е собственост на "Сле груп".

Главният архитект на община Несебър Валентин Димов е обвинен в това, че на 21 декември миналата година е нарушил и не е изпълнил служебните си задължения като одобрява инвестиционните проекти в защитената територия.

Установено е, че кметът и главният архитект са нарушили служебните си задължения и в друга процедура, касаеща строителство на сграда в Несебър, с инвеститор "Империал бул тръст".

Става въпрос за строеж на първа линия на морето, попадаща на територия, стопанисвана като учебна спортна база от Националната спортна академия. Към настоящия момент вече са констатирани нарушения от разследващите в процедурата, касаеща строителството и в този имот, добавят от бургаското обвинение.

„Не съм запознат с материалите и не мога да коментирам. Имам толкова важни неща сега”, заяви кметът Николай Димитров.

Главният архитект също не се признава за виновен и заяви, че ще оспорва обвиненията. Според него причината да е подведен под отговорност е неоснователна. „Не мисля, че аз мога да поема вината за отсъствието на представител, примерно на РИОСВ. Не мога да кажа защо представителката на РИОСВ не е бил на заседанието, но на първото заседание ние сме видели, че има проблем с РИОСВ и сме върнали проекта, което означава, че все пак сме гледали", обясни Димов.

Според него именно екоинспекцията е дала „зелена светлина" на строежа, като е променила становището си за въздействие върху околната среда, при това само за ден. От прокуратурата са на друго мнение.

„Вече са събрани достатъчно доказателства за привличане на обвиняеми лица... Днес им е предявено обвинение, наказуемо е с лишаване от свобода от 1 до 8 години", заяви говорителят на Окръжната прокуратура Красимира Кателиева.

На кмета на Несебър и на главния архитект е наложена мярка за неотклонение „парична гаранция" в размер на 3000 лева.
 

  • Кметът на Несебър и семейството му във "фирмен кръговрат"
  • Запор на имущество за милиони на кмета и главния архитект на Несебър заради "Дюнигейт"
  • МОСВ забрани строителството върху дюни
  • МОСВ стопира багерите на дюните "до второ нареждане"
  • Разследването по "Дюнигейт" не е приключило, чака се експертиза
  • Разследването на "Дюнигейт" е удължено с 4 месеца
  • Президентът оспорва в КС част от промените в закона за Черноморското крайбрежие
  • Кметът и главният архитект на Несебър остават на постовете си
  • Съдът в Бургас отстрани кмета на Несебър от поста му
  • Шефът на строителния контрол в Бургас е уволнен заради "Дюнигейт"