Уникалното климатично училище над Габрово, построено с парите на първата дипломирана лекарка в България, е напът да изчезне.

Напук на предразсъдъците и трудностите, младата Тота Венкова от Габрово завършва медицина преди век и половина и става първата българска дипломирана лекарка. Спасява войници през Руско-турската война, а после отдава живота си на лечението, макар самата тя да се нуждае от помощ.

Снимка: btvnovinite.bg


„Тя има белодробно заболяване и сравнително крехко здраве. Освен това успява да се изучи с помощта на дарения, дарени средства”, каза Иван Постомпиров, Регионален исторически музей – Габрово.

Снимка: btvnovinite.bg


Така в завещанието си д-р Венкова оставя крупната сума от 500 хил. лв за строежа на климатично училище в гората над Габрово. Сградата е готова през 1953 г., а там сред чист въздух и природа няколко десетилетия се учат децата на родители, болни от туберкулоза. До края на социализма, когато училището затваря.

Снимка: btvnovinite.bg


„Все още са живи възпитаниците на това училище и като минават всички въпроси ги отнасят при нас. Минават туристи, както виждате всеки може да влезе, да разгледа и също си задават въпроси”, каза Тодорка Мирчева, кметски наместник на с. Зелено дърво. 

Снимка: btvnovinite.bg


Днес училището е част от активите на Министерство на образованието. След години на разруха от там готвят търг, чрез който да дадат уникалната база на нов стопанин. Има важно условие към бъдещия стопанин на сградата – той може да я използва само за занимания с деца, свързани с екологично образование, климат и климатични промени.

Снимка: btvnovinite.bg


Желаещи обаче няма. Местните се надяват кандидати да се появят, които чрез училището отново да дадат работни места на жителите от малките села в района.

Информационната кампания на Денислав Борисов има за цел да насочи вниманието към рушащите се паметници на културата у нас. Тя е естествено продължение на серия от материали за рушащи се сгради на водещия и репортер на bTV Новините, който не само дава гласност на проблема, но и засилва обществения интерес и „натиска“ върху отговорниците за поддържането и възстановяването им.