„При две жени в Северна България с британския вариант на коронавируса наблюдавахме една мутация в спайк протеина на шипчето, в началото на който са заменени аминокиселини. Обърнахме се веднага към Института на молекулярна биология към БАН да ги секвенираме. Това е щам под внимание, но не очакваме да доведе до това, което притеснява света – нужда от ваксина или от ново лечение“, съобщи директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев по време на седмичния брифинг на здравните власти за ситуацията с COVID-19 у нас.
Двете пациенти са били на домашно лечение и вече са здрави, заяви Кантарджиев.
Вариантите на коронавируса се делят на две – такива, будещи притеснение, квалификацията е на центъра по заразни болести в Стокхолм, и такива, които са в процес на изследване, обясни Кантарджиев.
Притеснение будят британският, бразилският, южноафриакнският и нигерийският, които могат да изменят коронавируса така, че да се усложни лечението му или да не му влияят ваксините.
В процес на изследване е например френския вариант, но според института „Пастьор“ той няма разпространение извън областта Бретан, където е открит. Вече имаме производители на реактиви, които засичат тази мутация, за която първоначално беше съобщено, че не се засича от PCR тестове, съобщи Кантарджиев.
Що се отнася до чешкия и румънския вариант не е имало съобщения от официални институции, а от хора, които искат да добият известност в „Туитър“, заяви Кантарджиев, според когото в румънския вариант засега няма данни за нещо, което да ни тревожи.