В условията на епидемия хиляди кандидат-студенти държат изпити онлайн за прием във висши учебни заведения.

Как се провеждат изпитите в България и има ли мерки срещу преписване - потърсихме отговорите в Техническия университет в София, който първи започна с онлайн изпитите за кандидастване още на 28 март.

Снимка: bTV

Днес, на поредния предварителен изпит 600 кандидат-студенти стояха пред камерите на устройствата си 4 часа в опит да си осигурят място в учебното заведение. Срещу 6 души, полагащи изпит имаше 1 квестор. 

"Предният ден се осъществява пробна връзка, за да сме сигурни, че никой няма по технически причини да бъде възпрепятстван да вземе изпита", обяснява доцент Георги Ангелов, който е един от организаторите на онлайн кандидастването. 

Ако все пак връзката прекъсне по време на изпита - се проверява дали кандидатъ е спрял нарочно контакта с квестора, или наистина е изгубил интернет връзка. 

Снимка: bTV

Въпреки представата, че на онлайн изпит се преписва много по-лесно, преподавателите са измислили варианти как да блокират опитите за измама на системата, но признават, че контролът в мрежата е най-голямото предизвикателство за тях. 

"В зависимост от това дали е стационарна камера, или е вградена в лаптопа, така, изненадващо за тях, ги молим да завъртят и по някакъв начин да покажат останалата част, така че да се вижда помещението", разказва заместник- ректорът на университета доцент Росен Радонов. 

Снимка: bTV

Отговорите са посочени на екрана и се посочват с мишка. Няма нужда да се използва клавиатурата, така че, ако квестор усети, че се щрака по клавиатурата - може да отстрани кандидата. 

Вече са регистрирани и първите дисквалфицирани.

"В първия изпит имаше съмнително движение в една от стаите, където съответният кандидат не беше могъл да даде правдоподобно обяснение за случващото се и беше отстранен", допълва доцент Радонов. 

От учебното заведение са надяват до юли изпитите да се провеждат отново нормално, за да може на редовната сесия да се явят и тези, които не са имали техническа възможност. 

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19