След промените, които позволиха държавата да конфискува автомобилите на пияни и дрогирани шофьори, статистиката показва – за тази година конфискуваните автомобили вече са близо 900.
Като столицата води със 104 автомобила, следвана от Бургас със 103. А най-малко пияни или дрогирани зад волана са хванати във Видин и Плевен - съответно три и два леки автомобила.
За сравнение - през миналата година конфискуваните коли общо са близо 4400.
Най-много автомобили са конфискувани в Бургас - 566, следвани от София град - 514. В София област - 332, Варна - 313. Най-малко отнети автомобили има в Кърджали - 36 и Ямбол - 27.
Какво предвижда законодателството, когато предоставите колата си и с нея се случи инцидент и има загинал?
Румен Георгиев няма ясни спомени от нощта преди инцидента, разказал на адвоката си. Бил на празненство заедно с Тодор Нейков, който шофирал автомобила причинил адския сблъсък на 58-ия км от магистрала „Тракия“. Защитата му поиска да бъде освободен от ареста срещу парична гаранция.
„Имало е и алкохол, мисля....почти е сигурно, че е имало.. Той е знаел, че неговият приятел е имал книжка, но се оказва, че няма. Били са някъде на празненство, онзи дошъл най-накрая - не е очаквал, че има алкохол в кръвта му“, казва адв. Валери Стоянов.
Според прокуратурата, Румен Георгиев е съпричастен към тежката катастрофа, тъй като е предоставил автомобила.
Въпреки това закона предвижда той да заплати само глоба.
„Този който предоставя автомобила си на лице, употребило алкохол или наркотици, се наказва с административна глоба от 100 до 300 лева“, казва адв. Силвия Петкова.
Тя признава, че законът не разглежда различни хипотези.
„В случаите, в които един водач е дал своя автомобил на друг, който е употребил алкохол или наркотици, автомобилът не се отнема в нито една от хипотезите. Логиката да не го отнемат е, че мерки и наказания се прилагат спрямо извършителя“, уточни тя.
За изчистването на тази дупка в закона настоява Тонка Стоянова, която губи внука си в катастрофа преди 5 години.
„Ако знаеш, че на този на който си предоставил колата е пиян или дрогиран, значи би трябвало да носиш отговорност и то много голяма. Защото ти осъзнаваш, че този човек може да предизвика ПТП и да убие невинни хора - това те прави съучастник“, каза тя.
Според адв. Петкова трябва промяна в Закона за движение по пътищата.
„Има противоречие и с общата на Наказателния кодекс, има противоречие с Конституцията, има противоречие и с актове на ЕС и Съвета на Европа“, категорична е тя.
„Всичко това, което води до безопасност на движението, като най-общо казано скорост, превенция, наказанията на недобросъвестни водачи, на тези които употребяват алкохол или забранени средства… Искаме да направим нещо устойчиво , което ще даде ефект“, каза Андрей Рунчев, председател на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата.
Депутатите се ангажираха до 21 май да бъдат изготвени нови закони и по строг контрол на движението по пътищата.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK