На днешния ден преди 76 години са освободени малцината оцелели в най-големия концлагер в Аушвиц. 

Каква е съдбата на евреите в България по време на Втората световна война.

Детството на Бети Давидова минава в Казанлък. Тя е на 11 г., когато се приема Закона за защита на нацията и за нея вече няма място в българското училище, където са приятелите ѝ.

„За 24 часа да си приготвим багаж до 20 кг, най- необходимото, препоръчваха ни дюшеци. Дават ни билети да се качим на влака… той е за коне. В конските вагони ние се качихме с билети, платени с изтеглените средства, натъпкани в тези вагони, пристигнахме в Лом“, разказва жената.

50 семейства са настанени в гимнастическия салон на училището. Баща ѝ е изпратен в трудов лагер. Приютява ги българско семейство, в което те остават до края на войната.

„Живеехме в Лом много близо до лимана и гледахме шлеповете, които минаваха – да минаваха шлеповете и не знаехме къде отиват тези хора, всичко това за злочестата им съдба – задушени, молещи да се отвори вратата, починалите от глад да бъдат извадени да не бъдат пред очите на децата. За войната не знаехме нищо защото радиоапаратите бяха иззети – всичко разбрахме след 9 септември“, спомня си Давидова.

Поредица от събития са планирани у нас в памет на жертвите на Холокоста.

Бети Давидова е категорична, че ако човечеството не помни Холокоста, отново ще се даде път на антисемитизма, който продължава да съществува под различна форма. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement