Светът почита жертвите на Холокоста. В реч по повод 76-ата годишнина от освобождаването на лагера в Аушвиц папа Франциск предупреди за опасността от нов национализъм и идеологически екстремизъм.

Речта му идва три седмици след щурма срещу Капитолия в Съединените щати и подпалването на синагога в канадския град Монреал.

„Да помним е условие за по-добро бъдеще на мира и братството. Да помним също така означава да внимаваме, защото тези неща могат да се случат отново", каза папа Франциск.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

27 януари е обявен за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста с резолюция на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г. Датата е подбрана, тъй като на този ден през 1945 г. са освободени концлагеристите от лагера в Освиенцим (Аушвиц) в Полша.

„Антисемитизмът предизвика Холокоста, но, уви, не изчезна с освобождаването на нацистките концентрационни лагери. Обезпокоена съм да видя отново засилена омраза към евреите в Европа и извън нея. Обстановката на пандемия подхранва появата на конспиративни теории и дезинформация, често насърчаващи антисемитски послания. Свидетели сме на тревожно разрастване на изопачаването и отричането на Холокоста. Не трябва никога да забравяме“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод международния ден.

През 2021 г. Еврокомисията ще представи стратегия за борба с антисемитизма и насърчаване на еврейския живот за подкрепа на държавите от ЕС и гражданското общество в борбата им срещу антисемитизма. С европейската законодателна рамка се гарантира защита от насилие, дискриминация и прояви на враждебност, мотивирани от антисемитизъм и се инкриминира отричането и изопачаването на Холокоста в цяла Европа.