Има ли връзка между добива на мед в Чили и Съединените щати и контакта ни с близките ни на километри от нас? Експозицията "Умни минерали за умни телефони" проследява историята на телефона и връзката му с минералите.

Мобилният телефон от 21. век отдавна не е само средство за говорене. Той е миникомпютър с камера и интернет. Как обаче минералите ни помагат да използваме всичките му функции? Например без тънкия слой индиевокален оксид нямаше да познаваме тъчскрийна.

Снимка: bTV

„Единственият материал, който засега реагира на допир, създавайки електрични импулси, тоест екрана реагира на допир, е индиевокалайния оксид, прозрачен, едновременно проводник. Единственият. Индият обаче се оказва, че е най-бързо изчерпващата се суровина на планетата“, казва инж. Петко Петров, началник отдел "Фондови експозиции".

А за направата на телефона, който днес познаваме, са нужни 75 от общо 81 устойчиви химични елементи. Проблем обаче са огромното количество отпадъци от електроника.

Снимка: bTV

„В точно този вид електронни отпадъци идеята е, че от тях може голяма част от елементите да се върнат обратно“, обясни Петров.

Част от тези суровини обаче са застрашени. Според експерти ако потреблението на индий продължава със същите темпове, за по-малко 20 години той ще е напълно изчерпан.

„Това е бор, това е индия и други, които се намират и има единични находища. Ако не се намери алтернатива или рециклиране, пак трябва да се търсят някакви нови“, казва Валентин Бухов, геолог.

Отговорите на тези въпроси и с много други неизвестни факти, свързани с дългият път не телефона могат да бъдат видени на изложбата в музей "Земята и хората".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement