Как България се подготвя за евентуална ескалация близо до границата ни? Премиерът Кирил Петков, ресорните министри и службите са обсъдили какви ще са последствията за страната ни и какви мерки да бъдат взети. Имаме готова реакция при всички възможни сценарии.
„Най-хубавият сценарий, на който ние най-много се надяваме, е деескалация на напрежението, дипломатически отговор. Това би било най-добрият вариант. Следващ сценарий би бил какво се случва, ако има частично влизане, какво се случва, ако има цялостна атака. Какви биха били мерките от едната и другата страна. Какво България трябва да направи във всяка една от тези ситуации.
И ако Русия спре газа, това е един добър сценарий, който трябва да се обследва как да се махне този риск, какви са стъпките. И е много важно за нас, като държава, не когато се случи, да се събираме и да се хващаме за главата – леле, какво се случи, а да знаем - при този и този сценарий това са ни действията“, каза премиерът Кирил Петков.
„Следим много из късо и в детайли какво се случва, за да можем да реагираме адекватно“, заяви министърът на отбраната Стефан Янев.
Решението за създаване на бойна група на НАТО у нас е българско.
- Дали това ще бъде някаква експедиционна сила, за да знаят хората дали ще ги пращаме навън?
- Не, в никакъв случай. Затова говорим за български войски, български батальон в основата на тази група, които ще са си на българска територия, в нормалния си тренировъчен цикъл, разбира се, по-засилен вече, и потенциално когато има възможност да дойдат от други държави съответните елементи, за които говорихме, допълващи тази група, да се тренира заедно с тях", допълни военният министър.
Техническите въпроси ще се решават след срещата на военните министри от НАТО другата седмица.