Година и половина се бавят правилата къде да изхвърляме старите си лекарства. Държавата мълчи, а хората се питат какво да правят с медикаментите, застояли по чекмеджетата.

Специалистите обясняват, че по-голямата част от лекарствата в аптеките не представляват опасност за околната среда. По тази причина аптекари и производители са на мнение, че на специален режим на унищожаване трябва да подлежат само малка група медикаменти. Фармацевтите са категорично против всички стари лекарства да се събират от аптеките и да се транспортират за тяхна сметка. Общините също се дърпат да финансират подобна дейност, както и самите производители.

Разсъжденията затова къде можем да изхвърляме старите си лекарства започнаха в началото на миналата година. И родиха гаф - здравното министерство предложи да се връщат в аптеката, от която сме ги купили, като за целта пазим касовата бележка. Наредбата беше върната за преработка. Оттогава мина година и половина, смениха се няколко ресорни министри, резултат - няма.

Анжела Спасова "бере плодовете" от това. Събрала е цяла чанта с лекарства с изтекъл срок, които държи в автомобила си. „Не бива да се изхвърлят в контейнерите за боклук, не бива да се изхвърлят в тоалетните, и аз всъщност си ги нося в багажника и не знам какво да ги правя", казва жената.

От министерство на околната среда и водите предлагат всички стари лекарства да се връщат в аптеките, а общините да финансират транспортирането и унищожаването им.

„Създаването на цялостна система за унищожаване на всички лекарства би било неизгодно финансово за държавата", категоричен е Антон Вълев от Националната аптечна камара.

„Наблюдавайки процесите от последните месеци, можем да видим колко вредни могат да бъдат едни необмислени политически и административни решения", казва Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

От фармацевтичния бранш настояват държавата първо да определи кои са лекарствата, вредни за околната среда, и само те да се унищожават по специален ред, като се предават на общинските площадки. За останалите да се подготви информационна кампания как хората сами да ги унищожават - чрез разтваряне в утайка от кафе или като ги изхвърлят в течаща вода.

В писмо от здравното министерство отговориха , че няма да приемат наредбата докато страните не постигнат консенсус как и къде да се връщат старите лекарства и кой да плаща за тяхното транспортиране и унищожаване.

Не е ясно дали ресорните министерства ще направят оценка колко би струвала една специална система за събиране и унищожаване на старите лекарства на домакинствата, нито пък е ясно за какви количества говорим. От писмото на здравното министерство става ясно единствено, че наново стартира преразглеждане на становищата на всички страните по казуса.
 

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google