Първият мандат е невъзможен и трябва да се гледа към втория, обяви в предаването „Лице в лице“ на bTV министърът на финансите в оставка Асен Василев.

След като вчера от ПП-ДБ нарекоха Мария Габриел „красивото лице на мафията“ и казаха, че тя действа под натиск, днес лично Габриел и Бойко Борисов казаха, че само ако получат „едно голямо извинявай“ са склонни да разговарят с доскорошните си партньори. В противен случай – „сглобката“ отива в историята.

Борисов допълни, че партията му иска избори, а неговата роля е била да стабилизира ситуацията, за да не се „лашка държавата“.

Денят започна с изявление на ГЕРБ-СДС. Цялата парламентарна група застана зад Мария Габриел и Бойко Борисов.

„Най-напред очаквам извинение, очаквам извинение за епитетите и обидите. Очаквам извинение, защото не съм нарушила Конституцията, указът е за министър-председател, а всички министри са поели ангажимент за период от 18 месеца“, обясни Мария Габриел.

Лидерът на партията Бойко Борисов обясни, че при гласуване на проектокабинета в парламента всички министри може да бъдат сменени. Изрази разочарование от досегашните си партньори и отправи упреци и ултиматуми.

„ГЕРБ има един лидер, а те са много. Кирил Петков като чупи шишета стъкла на масата вие ще искате ли такива срещи. Искаме да има правителство въпросът е как и двете страни да вземат такъв завой. Това, което може да ни върне на масата, е едно голямо извинявай“, подчерта Борисов.

„На кандидата за министър-председател Мария Габриел не се извинявам. На жената Мария Габриел, ако е засегната, се извинявам“, отговори Асен Василев.

В изявлението си Борисов на няколко пъти спомена ДПС, а оттам отговориха:

„Аз не мога да разбера тези обяснения, които валят. Хората на ДПС не са втора класа. Те са първа класа като всички други граждани и ние ще стоим като техни представители на масата. Когато те (ПП-ДБ) искат нашата подкрепа, ще я получават пред всички избиратели. Всичко това го прави един човек. Христо Иванов иска избори“, заяви Делян Пеевски.

Засега гласуването на кабинета „Габриел“ се отлага. bTV провери какъв е времевият хоризонт за първия мандат. Оказва се, че такъв няма.

След като мандатът беше връчен и върнат за един ден изпълнен, сега указът на президента си стои в Народното събрание. Кога ще бъде вкаран за обсъждане в пленарната зала - зависи от председателя на парламента Росен Желязков, който е в списъка с министри.

 

Поглед към втория мандат

Според съпредседателя на „Продължаваме промянатаАсен Василев Мария Габриел не може да получи подкрепа за премиер. Правителство с първия мандат няма да има, подчерта той.

„Това е отговорната позиция към българския народ - да се продължат преговорите с втория мандат, да се започне на чисто. Аз не съм голям оптимист, но трябва да се даде шанс“, обясни финансовият министър в оставка.

Девет часа по-рано, отново в ефира на bTV, премиерът в оставка описа друга картина.

„Все още се надявам, че разумът ще надделее. Все още имаме пет дни. Ако смятаме, че днес сме го изгубили, можем да седнем на масата на преговорите, да довършим преговорите по някакъв разумен начин“, посочи премиерът в оставка Николай Денков. Според него „вратата между него и Габриел не е затворена“.

„Аз винаги съм казвал, че имам доверие на Мария Габриел. Вчера тя направи нещо, което не трябваше да направи. Ако е готова, нека да се върне на преговорите и да се опитаме да възстановим доверието. Ако не може – отиваме в непознати води“, посочи той.

Съпредседателят на „Демократична БългарияАтанас Атанасов уточни, че силите могат да се върнат отново на масата на преговорите.

„Зелено движение“, една от партиите в обединението, изпревари общото решение и през деня обяви, че няма да подкрепи кабинет с мандат на ГЕРБ-СДС заради отхвърлянето на Тодор Тагарев като министър на отбраната.

В същото време Деница Сачева от ГЕРБ подчерта в предаването „Лице в лице“ на bTV, че Асен Василев няма да получи подкрепа за министър на финансите.

 

Министерските кресла

Атмосферата в Министерския съвет беше напрегната. Лидерите на ПП-ДБ на няколко пъти идваха в правителствената сграда за срещи вероятно с премиера в оставка и министри.

Самият Денков откри заседанието с призив за абстрахиране от емоциите. На заседанието се забеляза отсъствието на вицепремиера Мария Габриел. На публична среща между ротационните премиери не станахме свидетели.

Министрите увериха, че работният им режим не е нарушен, но има объркване сред тези, които са в списъка на Мария Габриел. Вчера правосъдният министър Атанас Славов показа декларация за отказ.  Министърът на културата Кръстьо Кръстев обясни, че не е подавал декларация.

Димитър Илиев, министърът на спорта, обясни:

„Подадох декларация за отказ. Ако се постигне споразумение на политическо ниво, с удоволствие бих работил за българския спорт“.

„Когато не си информиран – без значение дали присъстваш или отсъстваш , еднакво си изненадан. Аз по скоро очаквам да се споразумеят да има правителство“, обясни министърът на земеделието Кирил Вътев.

Министърът на отбраната отрече неговият пост да е причина за раздора.

„Въобще името ми не е дискутирано в процеса на преговорите. Номинацията на Христо Гаджев я намирам за нормална. Естествено би било. Той е председател на комисията по отбрана вече втори парламент“, каза Тодор Тагарев.

 

В дневния ред на правителството в оставка имаше 43 точки. Кабинетът отпусна пари за заплати за преподаватели и за жп транспорт за учащи. Сред решенията е предоставяне на два държавни имота в центъра на София за дейността на партия "Продължаваме промяната" за срок от 10 години.

След края на заседанието на правителството Кирил Петков се върна в Министерският съвет. Бившият премиер използва служебен изход.

Критики от опозицията

Опозиционните сили са песимисти за резултата от първия мандат. Според БСП на хоризонта се очертават нови предсрочни избори.

„Нормалният край на един ненормален сговор. Тези хора ги събра страхът и алчността. Облякоха този сговор в евроатлантически целофан, който вчера се скъса. Борисов изгори ПП, изгори Габриел, изгори партията си“, смята Корнелия Нинова.

От „Има такъв народ“ казват, че вътрешната борба за власт е по-силна от националните цели, но очакват разговорите за правителство да продължат.

„Това, което виждаме, е доста зле написана пиеса, която ще завърши с щастлив край. Жалкото е, че виждаме борба за власт, разделение за постове и забравяме за големите стратегически цели на България“, добави Ивайло Вълчев.

От „Възраждане“ и днес повториха, че ГЕРБ-СДС са извършили „политическо убийство“ срещу ПП-ДБ и вървим към предсрочни избори.

„Това, което се случва, е безпрецедентно за последните 34 години. Такива грозни политически игри, пошли спектакли, отвратителен цирк. С този пазарлък те показват едно единствено нещо - не става въпрос за принципи, нито за позиции, нито за политики, а този грозен пазарлък е за постове и министерски кресла“, коментира Костадин Костадинов.

И трите партии в опозиция остро критикуваха партиите в сглобката и категорично заявиха, че няма да подкрепят правителство с първия мандат.

 

Вариантите за подкрепа в пленарната зала

ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промянатаДемократична България“ имат мнозинство в Народното събрание със 132 мандати.

Всички събития не просто от вчера, но и от изминалите дни, ни дават право да извадим от сметката гласовете на ПП-ДБ.

Като съюзник на ГЕРБ във всичките си изяви до момента се отличава лидерът на ДПС Делян Пеевски. Затова можем да предположим, че депутатите на Движението ще подкрепят правителство с първия мандат, но гласовете на двете формации на са достатъчни, тъй като заедно имат 105 народни представители.

Дори хипотетична подкрепа в пленарната зала да дойде и от ИТН, и от четиримата независими депутати, тя отново би била недостатъчна, защото се събират точно 120 гласа - с един по-малко от необходимото за мнозинство.

Хората на Борисов биха имали нужда от подкрепата на „Възраждане“ или БСП, но знаете обаче тяхната позиция.

Съдбата на кабинета „Габриел“ зависи от променящите се постоянно отношения между основните играчи. Едно е ясно - игра с кворума е невъзможна, защото правителство се избира от поне 121 депутати и няма значение, дали някоя от групите ще реши да бойкотира гласуването в залата.

По темата работиха Десислава Ризова, Ванина НедковаГергана Венкова и Христиания Червенкова.