Покачващата се инфлация ще бъде сред предизвикателствата пред новия служебен кабинет. Това заяви ексклузивно в „Лице в лице“ служебният премиер Стефан Янев в първия си работен ден след назначаването на новия кабинет от президента Румен Радев. 

Той припомни, че е безпрецедентно един служебен кабинет да наследи друг такъв и въпреки че този проблем няма краткосрочно решение, ще се търсят механизми за защита на българския бизнес. 

Янев коментира още, че не е чул от президента Румен Радев да има желание за създаване на партия и така отхвърли слуховете, че държавният глава стои зад новия проект на вече бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев. 

Целите и задачите на новия служебен кабинет 

Трима нови министри влизат в състава на служебния кабинет. Валери Белчев поема Министерството на финансите, Даниела Везиева ще е новият служебен министър на икономиката, а Христо Алексиев поема транспортното ведомство.

„Изборът стана на база на техните биографии, качества и опит. Както и готовността им да продължат досегашната политика“, обясни министър-председателят и допълни, че решенията за новия състав не са взети само от него и президента Радев.

„Едноличните решения не са добри решения, така че както президентът Радев има възможност да се съветва с голям кръг от хора, така и аз съм направил същото, така че решението е общо, но отговорността е на държавния глава, защото той подписва указа“, поясни Янев. 

Стефан Янев посочи, че покачващата се инфлация ще бъде сред предизвикателствата пред новата власт. 

„Инфлацията очевидно излиза от очакваните прогнозни нива, обезпокоителни са и цените на електрическата енергия. Тези два фактора се дължат на един и същи феномен – цял свят е в период на възстановяване след кризата. Започва възстановяване на икономиката, което води до повишаване на цените“, обясни премиерът. 

По думите му този проблем няма краткосрочно решение. Той обясни, че е необходима нова стратегия в сектор „Енергетика“ и служебният кабинет ще се опита да положи нейните основи.   

Той уточни, че утре представители на Министерския съвет имат среща с големите енергопотребители, КЕВР, БНЕБ и ресорното министерство. Премиерът допълни, че ще се търсят механизми за защита на българския бизнес при разпределението на енергийните квоти. 

Първият кабинет „Янев“ – равносметката 

Относно упреците на ГЕРБ към енергийния министър Андрей Живко, Янев коментира: „Никой не е перфектен. Много е лесно да критикуваш, че някой не се справя в един тежък сектор, който не е реформиран последните 10 години, сектор с много тежко наследство и проблеми“. 

Премиерът допълни, че оценката за работата му е комплексна и тя не е само на база неговите качества и усилия, а и на проблемите, с които се справя.

„Той не е свещена крава, в един момент може да бъде намерен и по-добър, въпросът не е в личностите, въпросът е в общата политика“, обясни министър-председателят. 

По повод рокадите в три ведомства и смяната на служебния министър на транспорта Георги Тодоров, Янев обясни, че оценката за работата на министрите се дава от президента Радев. Допълни, че той също е има думата за състава на служебния кабинет. 

„По една или друга причина те са имали възможност и желание да се разделят с тези постове – това желание е било удовлетворено“, допълни премиерът.

Новият политически проект „Петков-Василев“ 

Янев отказа да коментира новия политически проект на вече бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев. Упреците, че под прикритието на служебния кабинет е имало „партийно строителство“, Янев ги отдаде на политическото говорене в навечерието на изборите. 

„Аз от президента Радев не съм чул да има желание да прави партия, защото той много отдавна, още февруари заяви готовността си да бъде кандидат за президент на предстоящите избори през ноември. Пред него този въпрос не стои“, каза Янев.

Служебният премиер коментира, че подкрепя всяка българска партия, която по законен път се явяват на избори, но в сегашното си служебно положение не може да лобира за една или друга политическа сила.

„Първо се хващаме за ръководителите, вождовете и след това кой ги подкрепя. В нормалното партийно строителство е нормално да се намерят гражданите, които имат общи визии и идеи как да изглежда страната, тогава те намират начин да се сдружават и да правят партии“, коментира Янев.

Спряното пътно строителство

„Спрях пътното строителство, защото спазваме законите. Оказа се, че строителството на някои участъци от АМ „Хемус“ се извършват без разрешителни. Ефектът, който се получава, е, че на едни добросъвестни фирми, които са изпълнили определена работа, не може да им бъде платено, защото парите ги няма. Парите са раздадени по едни други договори, които са авансови и по които дали нещо ще бъде направено през следващата година - не е ясно“, обясни служебният премиер.

По думите му са раздадени прекалено много договори, които не са обезпечени. В същото време са раздадени пари по други договори, където реално не се върши работата.

„Последните по веригата - истинските фирми, които работят, в един момент са изправени пред дилемата да не си получават парите“, допълни Янев.

По думите му оттук нататък ще се търсят резерви и палиативни мерки. Към момента обаче не може да се каже нищо конкретно, защото предстоят срещи със строителния бранш.

Какви са успехите на служебния кабинет?

Стефан Янев отчете като принос на служебния кабинет увеличената помощ през втората година от майчинството.

По думите му са направени и редица неща в образователната система.

„Отчетът от предходната пандемична година е, че учениците са получили много сериозен негатив от липсата на присъствено обучение. Това, което успяхме да направим, е да започнем учебната година присъствено и се надявам така да продължи“, заяви Янев.

Актуализирани са и три важни закона, които дават перспектива на пенсионерите, на хората, заети в бизнеса, както и на медиците на първа линия в борбата с коронавируса.