Много хора се питат дали да посетят специалист, когато ръцете им изтръпват. На пръв поглед това оплакване се среща често и повечето смятат, че то ще отмине от само себе си.

Съветът в случая е обаче да се потърси медицинска помощ - особено при наличието на постоянен дискомфорт.

Личният лекар е онзи, който може да прецени дали се налага допълнителна консултация с невролог, кардиолог или друг специалист.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Мравучкането се усеща най-често в ръцете, а причината е в това, че от всички части на тялото пръстите имат най-много нервни окончания.

В повечето случаи става дума за елементарен проблем, който обаче може да се окаже и много опасен, ако освен изтръпването се появят и други усещания - като например болка, слабост, неловки движения, загуба на чувствителност и нарушена координация на движенията.

Когато човек не успява да различи студената вода от топлата, задължително трябва да се консултира с невролог. Той най-точно ще прецени какво е най-удачното лечение.

Обикновено се започва най-напред с изтръпване на средния пръст, което след това обхваща палеца и показалеца. В началото това се случва най-често през нощта. В напреднала фаза изтръпването обхваща и лакътя, а може да достигне и до рамото.

Ако симптомите продължат по-дълго, може да се намали силата на ръката, нейните функционални възможности и усещането за допир и координация, да започнете да изпускате предмети, както и да не можете да хващате по-дребни неща. 

В тази фаза симптомът на изтръпване (мравучкане) може да се усеща през целия ден, наред с горене и парене.

Добре е да се знае, че изтръпването на ръцете е характерно при много заболявания - остеохондроза, мигрена, тунелна невропатия, множествена склероза, някои наследствени болести, дискова херния, нарушено кръвообращение в ръцете, ревматоиден артрит или захарен диабет.

Медиците уточняват, че подобно усещане може да е провокирано и от дефицит на витамини и на микроелементи, прекаляване с алкохола, притискане на нерв и т.н.

И не на последно място, изтръпването на крайниците свидетелства, че се развива болест на артериалните кръвоносни съдове.

Дискомфорт от този тип може да бъде предизвикан и от възпаление на вътрешните обвивки на кръвоносните съдове, както и от Синдром на Рейно, инсулт, атеросклероза или някакво друго нарушение в кръвообращението.

Една от най-разпространените причини, заради които изтръпват ръцете, е притискането на нервните съдови снопчета в съединителната тъкан и в мускулите. Тези снопчета подхранват и инервират, т.е. раздвижват мускулите.

Съществуват само седем места, където може да се случи такова притискане. Практически това означава, че единствено специалист може да открие проблемното място и да се опита да освободи нервите или кръвоносния съд.

В случаите, когато изтръпването на крайниците провокира нарушена функция на гръбначния стълб, лекарят определя проблемното място и предприема съответните действия за облекчаване на състоянието.