За ритуалите, вярванията и традициите на моряците може да се научи от изложбата, подредена във Военноморския музей във Варна.
Експозицията е посветена на 145-годишнината от създаването на Военноморските сили (ВМС) в България.
Една от най-популярните традиции е разбиването на бутилка в борда на кораб при неговото кръщаване.
Корените ѝ са още от древността, казва д-р Мариана Кръстева, директор на Военноморски музей във Варна.
„Ако се върнем много-много далеч назад, ще стигнем до момента, в който се срещат сведения за извършването дори на човешки жертвоприношения или на животни, когато се спуска нов кораб и с тяхната кръв се напръсква кораба“, уточнява д-р Кръстева.
После кръвта е заменена с червено вино, а в наши дни за целта се ползва луксозна бутилка шампанско. Счупеното гърло на бутилката се пази на борда на кораба, като преклонение пред силите на природата.
Корабната камбана, която сигнализира за началото и края на всяка вахта, пък е един от най-почитаните предмети от моряците.
Моряците вярват, че корабната камбана е душата на кораба. И казват, че ако тя звъни сама – това е лош признак.
Много разпространена морска традиция е и т.нар. нептуново кръщение, което се прави на борда на кораб, когато млади моряци за първи път пресичат екватора.
„В чест на Нептун, който ги подлага на изпитания и доказвайки се, преминавайки успешно през тези изпитания, които са всъщност няколкото ритуала от нептуновото кръщение, тези млади моряци вече си спечелват благоволението на Нептун“, обяснява д-р Мариана Кръстева.
Всеки моряк, преминал през нептуновото кръщение, получава специално свидетелство. Първото документирано такова кръщение в българската морска история е на кораба „Родина“ – по време на плаване от Египет до Южна Африка през 1947 г.