Необичаен вот в село Галиче - оказва се, че и привържениците, и противниците на кмета Ценко Чоков гласуват за една и съща партия. Разликата обаче е в преференциалния вот. Екип на bTV се натъкна и на опит за купуване на гласове.
На входа на училището, където са поместени избирателните секции в Галиче, се суети 80-годишен мъж. „Предлагат пари, пет лева да ти дадем, пък ще изчакаш, що ме не оправите, викам, дошъл съм да гласувам, нема управия. Аз не съм решил за кого, че виж народът как играе”, споделя избирателят Дончо Тодоров.
Щом забелязва телевизионния екип, млад мъж се опитва да отведе дядото. „Аз ви казвам, че той ми е дядо, изморен е и трябва да се прибира”, заявява младежът, но дядото признава, че двамата не са роднини.
Псевдовнукът се представя за Йордан Маринов и носи партиен стикер, на който не пише кого представлява. „Щом не пише, и аз не знам”, казва той.
Плътно край секциите за гласуване от сутринта е и кметът на Галиче. „Гласувам, к’во права, това е холът, не е секцията”, декларира Ценко Чоков.
Пред камерата кметът решава да упражни правото си на глас, но се оказва, че е сбъркал секцията. „Извинявайте, господин Чоков, ма като че ли не мога да ви намеря”, посочва член на секционната комисия. Ценко Чоков се поправя. „А, при нас ли си бе, ма що те водят на тая улица”, посреща го членът на другата секционна комисия.
Оказва се, че в Галиче и българи, и роми са почти единодушни за коя партия да гласуват - ДПС. Освен партията обаче, привържениците на кмета гласуват преференциално и за определен човек в листата на въпросната партия. Човекът не е случаен, а е син на магистрата Нестор Несторов, който, според сведенията на bTV трябва да отърве непълнолетния син на кмета от образуваните срещу него досъдебни производства, включително и за побой.
„Зачерквате него и според вас вие го издигате напред, ще мине поне тоя и тая, ще отиде по-нагоре, но на практика и вие, и махалата играете за една и съща партия, те не играят за тоя човек, но за същата партия”, разказва привърженик на партията. Кметът отрича за схемата. „Грижа се за реда в селото и съм тук по центъра, сред хората”, казва Чоков.
В секцията в Бели Извор, например 12 преференциални гласа са пуснати за втория в листата – Делян Пеевски. В друга секция във Врачанско 27 души са предпочели четвъртия в листата Илхан Кючук, а трима – третия Неджми Али. В една секция в Гложене са посочени 13 преференции за водача на листата Филиз Хюсменова и три за последния Мустафа Карадайъ. В друга пак в Гложене Хюсменова получава 165 преференции, а подгласникът й Делян Пеевски – 21.
Преференцията като отчет
Появиха се спекулации, че преференциалният вот се е използвал за отчет на брокерите на гласове в района. За това намекна и лидерът на „Евророма” Цветелин Кънчев в предаването „Тази сутрин” по bTV. „Кой колкото ангажимента е поел, толкова преференции е посочил”, обясни той.
„Ромският глас беше по-евтин, но по-несигурен. Българинът е по-съвестен и се разчита, че ще си държи на ангажимента. Една партия вкара 2 млн. лв. във „Факултета” в София, а получи 150 гласа”, обясни Кънчев. „Да вземеш едни пари и да се продадеш е различно”, заяви той.
„Нашите хора са се улисали масово с номер 15. Всички наши изпълнители като Бони Тони Стораро и повтаряха постоянно 15, 15, 15”, обясни объркването ромският лидер.
Въпреки че ДПС изравни резултата на БСП на евровота и изпраща четирима евродепутати в Брюксел, Кънчев нарече ДПС „най-големия губещ на тези избори”. „Тяхната цел беше да бъдат първа политическа сила, аз ги познавам, все пак осем години съм бил коалиционен партньор с тях”, изтъкна ромският лидер.
Той критикува председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, че използва глагола „бия”, когато побеждава на избори. „Винету печели всички битки, но индианците губят войната, той така ще ме разбере”, коментира Кънчев.