Класическите начини на вербовка в полза на друга държава са няколко.

Те могат да са идейни подбуди, компромат или материален обосновка, разясни за bTV преподавателят по теория на разузнаването и контраразузнаването Бончо Асенов.

Според него всяка държава използва агенти за влияние.

„Не са нужни конспиративни срещи. Просто този човек, който е русофил, американофил или туркофил се ангажира по различен начин като писател, като ръководител на някаква фондация, но води политика в полза на разузнаващата държава”, посочва Асенов.

„Разделителната линия е кого държавното ръководство е обявило за враг. Преди бяха западните държави, сега е Русия и опити да се обявяват хора, че са агенти за шпионаж в полза на Русия. Ето и сега избухва такъв скандал. Малко се учудвам защо. Какви цели се преследват – да се развалят отношенията с Русия и да се спре АЕЦ „Белене”, казва още Асенов.

Според бившият заместник-външен министър Милен Керемедчиев използването на граждани и неправителствени организации за влияние е сред арсенала на службите от Студената война.

„Ескалацията на напрежението между САЩ и Русия и замерването с шпионски компромати достига своя апогей. Изтеглянето на лице от Кремъл също се случва в днешните дни и руски, и американските източници свързват това, което се случва в България с цялостното изостряне на конфликта между САЩ и Русия в сигурността и шпионските интриги. (…) САЩ ще увеличават натиска си не само към България, но и към държавите от Европа относно руското влияние върху тях. Знаете – ескалирането на влиянието към Германия за „Северен поток” и отношението им към „Турски поток” и АЕЦ „Белене” като начин на влияние, защото Русия използва енергийните източници за правене на политика”, коментира Керемедчиев.

След обвинението в шпионаж бившият зам.-външен министър очаква сериозна реакция от руска страна.

Други случаи в историята

Първият шпионски скандал след Студената война се разгаря през 2001 г. и е свързан с бившия военен разузнавач Яни Янев.

Снимка: btvnovinite.bg

Тогава той е задържан, докато се опитва да предаде папка с документи пред руското посолство у нас. С него е обвинена и началникът на секретна секция във военното министерство. Трима руски дипломати, сред които и военният аташе Ломакин са отзовани в Москва.

Снимка: btvnovinite.bg

През 2009 Румъния арестува и осъди българина Петър Зикулов и румънеца Флорисел Аким за шпионаж в полза на Украйна. Според публикации в румънската преса крайният адресат на събираната от тях информация е била Русия.

Снимка: btvnovinite.bg
В началото на 2019 г. след скандала с отравянето на Сергей Скрипал във Великобритания българските служби започват разследване дали бизнесменът Емилиян Гебрев също не е отровен с „Новичок” от представител на руските служби. Към момента няма обявени нови факти по разследването, въпреки че по него службите бяха изслушвани от ресорната парламентарна комисия. 

  • Руски сенатор заклейми обвиненията в шпионаж срещу Николай Малинов от „Русофили”
  • Спецпрокуратурата с нова порция „шпионски” документи
  • След шпионския скандал: БСП питат Борисов за отношенията на България с Руската федерация
  • Костов: КТБ вече е собственост на ВТБ
  • Журналистът Йово Николов: Прокуратурата бърка слугинаж с шпионаж
  • Ген. Атанасов за шпионския скандал: Манипулират общественото мнение предизборно
  • Прокуратурата разпространи доклада на Николай Малинов неясно до кого (ОБЗОР)
  • Мария Захарова: Разчитаме, че България няма да влоши отношенията с Русия
  • „Русофилите в България не могат без външна помощ”: Документът, заради който обвиниха Николай Малинов
  • Емилиян Гебрев: Разследването за шпионаж осветлява подробности за покушението срещу мен

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement