Повече от 2 милиарда лева ще похарчим за шестте почивни дни, стана ясно преди дни. Денислав Борисов уточни, че в това число влиза, както пазаруването за трапезата, така и пътуванията за празника.
Ето защо потърсих моя стар приятел Кирил Гогов – художник-дизайнер на голяма част от сегашните български банкноти, един от авторите на герба и на проекта за новата азбука на Европейския съюз. Той е ерудиран, ведър, с прекрасно чувство за хумор и не страда от „отчуждението на твореца”.
Последния път, когато се срещнахме в малкото му ателие в центъра на София, където са нарисувани банкнотите, понятието "финансова криза" не съществуваше.
Тогава го попитах „Колко пари имате в джоба си в момента?”, а той отговори – „Два лева, на Паисий...”.
Този отговор добре показва какво представляват банкнотите за художника - не цифри, а образи. Иван Рилски, Паисий, Иван Милев, Петър Берон и много други, които е трябвало да бъдат внимателно проучени, преди да се появят на банкнотите във вида, в който са.
„Знаеш ли, този мой отговор роди една много забавна случка. След като репортажът беше излъчен, един мой приятел, Бог да го прости, ми изпрати 100 лева по пощата, защото си помислил, че съм го закъсал”, казва през смях Гогов.
Художникът все още се опитва да осъзнае стойността на парите и не разбира стремежа към тях на всяка цена.
„Аз все още не зная защо хората толкова много ги обичат. Смисълът да бъдат поне красиви е част е проекта на всяка централна банка. Но скритият смисъл, на който разчитат по-трезвите хора, е, че парите са нещо, което не носи в себе си привързаност. Все пак те много бързо влизат и много по-бързо излизат от нашите джобове”, продължава графикът.
Необходимост или средство? По-скоро парите винаги са били необходимото зло. Как обаче да си нарисуваме пари? Ако ще го правим, Кирил Гогов ни съветва непременно да ги покажем на изложба, на друго не можем да се надяваме.
„От време на време си казвам нещо като молитва – „Боже, дай ми само толкова, колкото ми трябват. Това е”, категоричен е художникът и продължава – „Празниците са си празници. Ако вървим през седмицата по Христовите стъпки, имаме дни на радости и страдания. Поуката за всеки е различна. Но тя не може да бъде свързана с нито едно платежно средство”.
Има ли българин, чието лице заслужава да бъде върху банкнота след 50 или 100 години? Това е сложен въпрос, на който Гогов мълчи и се усмихва дипломатично. „Има много достойни хора, но... не мога да преценя. Съжалявам, няма такова име”.
Разделяме се със стария въпрос – колко пари имате в джоба днес? „Стотинки”, казва художникът, но „без семки и бонбонки” и прави уговорката, че се шегува и няма нужда от писма с банкноти.