Не може да се говори за политически квалификации като бламиране, това превъзбуждане ми се вижда предварително. Така министърът на правосъдието Христо Иванов обобщи пред журналисти как разчита вчерашното решение на комисията да отхвърли предложените от него промени в конституцията, свързани със съдебната власт. Той беше категоричен, че ще направи всичко, за да се случи съдебната реформа, важното решение предстои в пленарната зала.

По-рано такава теза застъпи и съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев като уточни, че тепърва започват разговори в парламента. Той и Иванов заедно се срещнаха с представители на БСП по темата.

Преди това, правосъдният министър коментира, че от вчерашното заседание на комисията е станало ясно как политическите сили, особено опозицията, не могат да извадят аргументи срещу промените, БСП няма позиция, няма свои предложения.

Христо Иванов припомни как левицата е подкрепила в пленарната зала стратегията за съдебна реформа, която залага разделянето на ВСС, а сега някак си, по думите му, не може да се мотивира да гласува за нея.

Това започва да изглежда като очакване на някакви оферти и сделки и започва да изглежда зле, моят призив е "дайте да се фокусираме върху елементите и да направим реформата, да освободим българския съд от политическа опека - това е залогът", обобщи министърът.

Той подчерта, че такива са препоръките на ЕК, на Съвета на Европа, както и дали
ще я има или не ще повлияе върху мнението на Германия за членството на България в Шенген.

Иванов подчерта, че не е интересно какво ще бъде неговото политическо бъдеще, ако все пак НС отхвърли конституционните изменения за съдебната власт.

В парламента има динамика, да изчакаме, имаме различни опции, посъветва той. Мая Манолова беше онзи отговорен политик от БСП, който пръв подкрепи стратегията за съдебна реформа и на нея се дължи обръщането на вота на социалистите по тази тема.

Така правосъдният министър обясни дали може да има сделка с БСП за подкрепа за омбудсман-социалист - срещу конституционните поправки. Ако в момента се обсъжда нейното изваждане от парламента, не мисля, че това е сделка в посока подкрепа на съдебната реформа, подчерта Иванов.

Правосъдният министър не успя да убеди БСП да подкрепи промените в конституцията

БСП остана с непроменена позиция по отношение на промени в съдебната система чрез конституцията след среща на представители на партията с правосъдния министър Христо Иванов в Народното събрание.

Ден след като парламентарната комисия за изменения в основния закон отхвърли текстовете на Иванов, той и съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев разговаряха с левицата, за да убедят групата да даде подкрепата си в пленарната зала.

Нашата позиция е ясна, заявена е - тези промени не са последователни и няма да могат да постигнат целта си, заяви пред журналисти депутатът от БСП Янаки Стоилов. Заедно с това
обаче той уточни, че от неговата партия били готови да търсят общи решения за законови поправки на част от поставените проблеми, за различни управленски действия.

Стоилов уточни, че става дума за законови промени, отнасящи се до начина на формиране на ВСС, промени в процесуалните норми, които да направят наказателния процес по-динамичен и с по-ясно разписани правомощия на различните участници. Тези въпроси са по-широки от предложените в рамката на конституционните промени, обобщи депутатът.

Те първо поставят измененията в конституцията, а законът за съдебната власт като последствие, ние трябва да насочим своето внимание отсега към законови промени, които да дадат резултати, смятаме, че там се съдържа по-голям потенциал, отколкото поправки в конституцията, обясни различията между социалистите и застъпниците на измененията в основния закон Янаки Стоилов.

Не е обсъждана сделка – подкрепа за конституционните промени срещу поста омбудсман

Депутатът категорично отрече да е обсъждана сделка - подкрепа за конституционната ревизия срещу поста на омбудсман за социалистката Мая Манолова. Никой не е поставял по този начин въпроса, нито сме били готови да водим подобен разговор, така че не може да се мисли, че съдебната власт би била залог за други споразумения и търсене на решения по други кадрови въпроси, категоричен беше Стоилов.