Християните по цял свят празнуват Възкресение Христово – Великден. Това е най-големият празник за всички вярващи, наричан „празник на всички празници”.

Просветление и надежда за всички дари Божият син като възкръсна от мъртвите. Камбанен звън възвести чудото в полунощ, а през целия ден в православните църкви се отслужваха празнични литургии.

Тази сутрин в цялата страна беше отслужено тържественото богослужение за Второ Възкресение. Утре и вдругиден отново ще бъде отслужена пасхална литургия.

Великден е само един ден, но православните християни го празнуват три дни. Това е така защото Възкресение или Пасха е празникът на всички празници.

Днес Евангелските текстове бяха прочетени на различни езици, за да чуят всички за чудото.

„На този хубав слънчев ден, когато се радваме на Христовото Възкресение, пожелавам на всички от сърце да изпитат тази радост и да живеят с нея”, каза Българският патриарх Неофит преди богослужението за Великден в църквата „Св. Неделя”.

Той поздрави вярващите пред храма с „Христос Воскресе”.

И тази година чудото на Благодатния огън стигна до българските храмове с българската църковно-държавна делегация. Тя беше предвождана от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.

Духовници от цяла България очакваха делегацията на летище София, за да отнесат светинята в епархиите си.

Около 19:30 ч. правителственият самолет кацна на летище София. След като всички чакащи взеха от Благодатния огън, митрополит Антоний символично даде от светинята на македонския митрополит Иларион.

За Македонската православна църква този Великден е много по-различен, защото за първи път получава благодатния огън и то от България. Цяла нощ всички телевизии в Македония съобщаваха точно тази новина със специален съобщение на екраните. Затова Възкресение посрещнаха даже и в църквите, където няма свещеници като в Дойран, например, където вярващите сами си организираха ритуал и се поздравиха за празника.

В Истанбул българската общност посрещна първия си Великден в обновената и възкръснала за нов живот църква „Св. Стефан”. В Желязната църква дойдоха хора от цяла България.

Посланикът ни в Турция Надежда Нейнски също се черкува за празника. „По лицето на хората видях колко много се вълнуват”, каза тя.

В троянското село Орешак омесиха традиционен козунак, както и т.нар. „мълчан хляб”.

Истинският козунак се замесва с подходящите съставки, слага се и мляко. В Орешак към него се добавят и сушени сливи и орехи. Обикновено празничният козунак се меси на Разпети петък.

Празничният „мълчан хляб” се меси на Великден, за да е топъл за великденската трапеза. Домакинята трябва да бъде спокойна и да мисли само хубави мисли, които да „замеси” в хляба.

В село Бели вит, мястото където се развива действието на сериала на bTV „Скъпи наследници” звездите от „Мастър шеф” също подготвят празнична трапеза.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement