Чадърите и шезлонгите на плажа трябва да са напълно безплатни поне през следващите 3 години, за да се подпомогне най-засегнатият от кризата сектор на икономиката – туризмът.

Това заявяват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в писмо до премиера и до министъра на туризма.

“Категорично възразяваме срещу предвидените промени в закона, свързани с цените на плажните услуги и увеличаване площта на заведенията на плажа”, пишат от БХРА.

Очакванията им за тазгодишния летен туристически сезон са да бъде труден и с много неясноти по протичането му. От бранша ще разчитат отново на българските туристи и тези от съседни държави.

Излизане от кризата - поне след 3-4 години

“Излизането от тежката криза ще изисква време през следващите минимум 3-4 години, през което ще бъдем и в остра битка за всеки турист с нашите основни конкурентни пазари – Турция, Гърция, Египет, Хърватия и т.н. Тези държави, освен огромни бюджети за реклама, предлагат на местния бизнес и сериозни стимули за привличане интереса на туроператори, агенти и туристи към съответната дестинация, в сравнение с това, което прави нашата държава“, посочват от БХРА.

От там припомнят, че у нас, за разлика от конкурентните ни дестинации, единственият сектор от туризма, който не е подпомогнат и обезщетен, е хотелиерството.

„Хотелиерите са на ръба на оцеляването и за разлика от колегите си от конкурентните дестинации, ние не можем да отделим никакъв собствен ресурс за стимулиране на туристопотока. За съжаление, не се предоставят и кредити за оборотни средства, за което очакваме спешна намеса на държавата в тази област”, се казва още в писмото до премиера.

От БХРА подчертават, че освобождаването от концесионна такса на плажовете за срок от 3 години срещу ангажимент за предоставяне на безплатни шезлонги и чадъри на плажовете е една от мерките за оцеляване на летния ваканционен туризъм.

БХРА срещу увеличаването на площта на заведенията на плажа

“Също така не сме съгласни с изтъкнатите доводи за увеличаване площта на заведенията по плажа, тъй като с така направеното предложение, вместо да подсигурим колкото се може повече плажна ивица, с цел разполагане на повече чадъри в съответствие с мерките срещу коронавируса, се постига обратен ефект - намаляване на пространството и възможностите за летуване. С допускане на това предложение заведенията по плажа ще превземат голяма част от територията“, посочват от БХРА.

От асоциацията се надяват този път да се вземат мерки, които да са ефективни.