От 1 май България ще открие летния туристическия сезон при конкретно разписани правила и мерки в местата за настаняване и хранене. Те са съобразени с противоепидемичните мерки по заповедите на здравния министър, информират от Министерството на туризма.

Мерките трябва да се спазват при всички видове туризъм. Те целят осигуряване на максимална защита на здравето на туристите през летния сезон, както и създаването на процедури, които трябва да се спазват при съмнение за гост с коронавирус.

Снимка: btvnovinite.bg

Мерки в местата за настаняване и в заведенията за хранене и развлечения, прилежащи към тях или самостоятелни

  • Всички лица, когато се намират в закрити обществени места, са длъжни да имат поставена защитна маска на лицето;
  • При пристигане на гостите трябва да не се сместват входящ и изходящ поток и да не се допуска струпване на туристи в една зона. Нужно е да се спазва и изискването за физическа дистанция от 1,5 м;
  • На видно място, пред входа на обекта и на рецепция, трябва да се поставят информационни табели за максималния брой гости, които могат едновременно да отседнат в дадена част от обекта, хигиена на ръцете, както и за спазване на физическа дистанция най-малко от 1,5 м;
  • Препоръчва се да не се допуска повече от един гост на 3 кв.м в зависимост от квадратурата на приемната зона и рецепция, с изключение на членовете на едно семейство.

Процедури в случай на съмнение за коронавирусна инфекция при гост

  • Той трябва да бъде изолиран в предварително подготвена стая. Обектът не се карантинира;
  • Спазват се конкретните разпореждания на министъра на здравеопазването и препоръките на съответната регионална здравна инспекция, която може да въведе допълнителни ограничения и забрани в зависимост от епидемичната ситуация в обекта;
  • Конкретните стъпки, които в такъв случай трябва да следва хотелиерът, задължително ще се прецизират на място от здравните власти, съобразно индивидуалния казус.

Предприемат се следните действия

  • Гостът да се снабди със защитна маска;
  • Трябва да се отдели от останалите туристи и да се осигури възможност да бъде прегледан от лекар в предварително обособена стая;
  • Трябва да се определи едно лице, а не различни служители, който при необходимост да се грижи за госта до пристигането на медицинско лице;
  • Определеното лице следва да приложи стандартни предпазни мерки, включващи хигиена на ръцете и употреба на лични предпазни средства;
  • Стриктно да се спазват инструкциите и препоръките на лекаря в обекта или на здравните работници на лечебното заведение;
  • Семейните хотели и къщите за гости нямат задължение да имат сключен договор за обслужване с лечебно заведение. Те стриктно спазват инструкциите на Центъра за спешна медицинска помощ по отношение на болния и препоръките на здравните инспектори на РЗИ по отношение на контактните и противоепидемичните мерки;
  • След изолиране/транспортиране на госта се извършва дезинфекция на местата, в които той е пребивавал.
Снимка: btvnovinite.bg

Мерки при трансфер на туристи и при организирани туристически пакети с автобусен превоз

  • Редът се определя от съответния превозвач при спазване на противоепидемичните мерки;
  • Трансферът на туристите, при възможност, се осъществява с отворени прозорци за проветряване на въздуха в тях;
  • В превозното средство се поставят стикери за спазване на противоепидемичните мерки.

Снимка: btvnovinite.bg

Мерки при ползване на охраняемите морски плажове

Свободни зони

- Спазване на физическа дистанция от поне 1,5 м между отделните плажуващи;

- Поставяне на видно място на информационни табели за задължението за спазване на физическа дистанция и за извършване на хигиена:

  • На всеки 20 кв.м се допуска разполагането на две лица или до броя на членовете на едно семейство;
  • Един чадър е допустимо да се ползва до двама души или до броя на членовете на едно семейство.

- Да се поставят информационни табели с всички предпазни мерки и забрани на подходящи места на български и най-малко на един чужд език.

Платени зони

- Спазване на физическа дистанция от поне 1,5 м между отделните плажуващи;

- Поставяне на видно място на информационни табели за задължението за спазване на физическа дистанция и за извършване на хигиена:

  • На всеки 20 кв.м се допуска поставяне на един чадър, т.е. през минимум 8 м;
  • Един чадър е допустимо да се ползва до двама души или до броя на членовете на едно семейство;

- Да се осигури възможност за картово плащане чрез терминално устройство ПОС или онлайн заплащане;

- Предоставените срещу заплащане плажни принадлежности да позволяват влажно почистване и дезинфекция;

- Обслужващите лица да бъдат осигурени с дезинфектант за ръце, когато обслужват директно клиенти.

Принадлежности и съоръжения за водни спортове, спорт и игра

  • Създаване на организация за физическа дистанция;
  • Да се осигури възможност за картово плащане чрез терминално устройство ПОС или онлайн заплащане;
  • Повърхностите и съоръженията, които влизат в контакт с кожата и лигавиците, да се почистват и дезинфекцират след всяко ползване;
  • Обслужващите лицата да бъдат осигурени с дезинфектант за ръце, когато обслужват директно клиенти.

Тоалетни, душове и съблекални

  • В тоалетните задължително да има препарат за измиване и дезинфектант за ръце;
  • Да се избягва струпване на хора и да се спазва дистанция от 1,5 м;
  • Провеждане на дезинфекция с повишена кратност на подове и повърхности в санитарните възли, на душове и на съблекалните.

Реакцията на бизнеса

Един от хотелите в Слънчев бряг е останал да работи и зимата. Само преди дни вкупом е отказана резервация на близо 400 туристи от Израел за еврейската Пасха.   

"Отказаха да дойдат поради изключително скъпия PCR. Там трябва да платят PCR, след което PCR оттук за обратно, въпреки че са ваксинирани", каза Румен Мончев.

Хотелиерите предлагат държавата да поеме цената на тестовете.  

"Ако няма автобусен "зелен" коридор - как да дойде Полша, ако Сърбия затвори, ако Унгария затвори, как да дойдат поляците? Това нещо трябваше спешно да се договори! Изключително належащо е Външно министерство да започне веднага издаването на електронни визи!", посочи Евелина Пулева - превозвач, член на БРТК.

В противен случай, опасенията на бранша са, че туристите от Молдова, Украйна и Беларус ще предпочетат Турция или Гърция, където това е уредено.

Хотелиери алармират, и че датата 1 май е неправилно избрана за "зелените" коридори за туристи и заплашва от провал Великденските празници. Тогава традиционно у нас пристигат хиляди румънски туристи. 

На най-голямото туристическо изложение в Берлин - Гърция, Турция и Испания са изпреварили България с конкретни мерки. Следващата туристическа борса е в Москва. От Министерството на туризма отговориха, че официално страната ни открива летния сезон най-рано от страните в региона.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement