Водата е източник на живот и основен фактор за съществуването на всички живи организми на нашата планета. От величествените реки до спокойните влажни зони - водните екосистеми съхраняват биологичното разнообразие и осигуряват прехрана и чиста вода на милиони хора. Един от тези уникални водни ресурси е Дунав - втората по дължина река в Европа и най-големият речен басейн в Европейския съюз.

През последните 150 години обаче, басейнът на река Дунав губи над 70% от влажните си зони. Човешката намеса, изграждането на диги, укрепването на бреговете и климатичните промени поставят на риск не само природата, но и хората, които разчитат на тази вода. Именно тук идва ролята на партньорството „Жив Дунав“. Инициативата се развива благодарение на WWF Централна и Източна Европа (WWF-CEE), в партньорство с Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) и подкрепата на Фондация „Кока-Кола“.   

Събирайки множество местни и национални общности и власти, партньорството цели възстановяване на ценни влажни и заливни зони, както и местообитания на множество видове диви животни.    

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В България, на остров Персин, партньорството „Жив Дунав“ спомага работата на Дирекцията на Природен парк „Персина“ за възстановяване на влажната зона. С модернизация на съществуващите шлюзове, контролът върху водния поток е значително подобрен. Това позволява водата да се задържа по-дълго във влажната зона, осигурявайки ценни условия за живота на острова. Къдроглавите пеликани, дълго липсващи от влажната зона отново започват да гнездят там – ясен знак за възстановяване на екосистемата.

На границата между Унгария и Хърватия, в старото корито на река Драва, „Жив Дунав“ инициира изграждането на дънна преграда с рибен проход и възстановяването на речното корито. Това довежда до подобряване на условията за рибите, засаждане на местни дървесни видове и премахване на над 40 изоставени и занемарени  риболовни платформи. Дейностите връщат баланса в екосистемата и носят ползи както за дивите животни, така и за хората, които живеят край реката.

Проектът „Жив Дунав“ е представен и в късометражния документален филм „Вълни на промяната“, който показва резултатите от усилията на партньорите и местните общности за възстановяване на река Дунав, притоците ѝ и прилежащите ѝ влажни зони. Филмът подчертава  незаменимата роля на речните екосистеми и разказва историите на хората, които ежедневно полагат усилия за тяхното опазване и възстановяване. Повече за филма можете да видите тук.

Възстановяването на реките и влажните зони в басейна на река Дунав е обещание за по-добро бъдеще и чиста природа за идните поколения. Капка по капка, „Жив Дунав“ доказва, че обединените усилия на общности, компании и организации могат да предизвикат вълни на промяна.

Advertisement