Парламентарната комисия по земеделие и гори подкрепи ветото на президента, наложено върху Закона за горите. Опозиция и управляващи обаче се скараха по процедурната част.
Дебатите бяха много горещи и напрегнати. Близо час депутатите спореха на заседанието, дали ветото на президента, наложено след улични протести, трябва да минава през комисия. Според представителите на опозицията, това е нечувано и те обвиниха управляващите от ГЕРБ в невежество.
При гласуването по-късно 11 представители на мнозинството се въздържаха, а депутатите от Коалиция за България направо не гласуваха.
Според социалистите, които бяха подкрепени и от СДС, президентският указ трябва да мине първо през пленарна зала и едва след това да бъде върнат в комисията. От ГЕРБ обаче контрираха, че се докладва не президентският указ, а самият закон и комисията в случая препоръчва на депутатите дали да бъде отхвърлен или приет в сегашният му вид.
По време на заседанието опозицията обвини управляващите, че са закъснели с провеждането на обществена дискусия.
„Обърна се каруцата и сега ще правим обсъждане... За един месец трябва да приемем цял един закон,” възмути се Михаил Михайлов от СДС.
От Коалиция за България пък предложиха да се изчака изготвянето на специален план от Регионалното министерство, от който да става ясно, къде и точно колко ще се сече в горите.
„Докато няма консенсус ние няма да приемем този закон, така че ако трябва ще изчакаме и да бъде прието това, което искате,” каза земеделският министър Мирослав Найденов.
От своя страна зелените организации настояха текстовете да се преразгледат внимателно и да дадат равен шанс на всички инвеститори.
„Ако ще създаваме облекчения за инвеститорите, трябва да са ограничени и за всички по равно, а не за определен сектор, като ските, ами другия туризъм...,” отбеляза Свилен Овчаров от коалиция „За да остане природа в България”.
В крайна сметка ветото на президента беше подкрепено, но без участието на депутатите от Коалиция за България. Престои широко обществено обсъждане на измененията в Закона за горите. Предложенията ще се приемат до 1 юли, а самата дискусия ще се проведе на 3 юли. Така че споровете и дебатите около текстовете на закона тепърва предстоят.
Междувременно днес от „Витоша ски” изпратиха съобщение до медиите, в което казват, че законът наистина е лобистки, но лобира в полза на запазване на статуквото на столичната ски зона от средата на миналия век.
От „Витоша ски” обясняват, че причина за спирането на лифтовете тази зима е законово изискване от 2011г., което казва, че ски-пистите, за да се отдават под наем като такива, защото „Витоша ски” не е концесионер, трябва да се изключат от горския фонд. А пистите на Витоша не са били изключени от фонда.