Трябва да се намерят 4 млрд. лв. за запълване на дефицита в бюджета – това може да стане или чрез увеличаване на данъците, или чрез намаляване на разходите. Около това становище се обединиха в студиото на bTV финансистът Любомир Дацов и икономистът Кузман Илиев.

„Рано или късно идва времето, да си платиш сметката. По една или друга причина това време настана. Може би защото следващия месец нашата държава трябва да изпрати в Европейската комисия прогнозите за бюджета в следващите три години. И от тази гледна точка, чисто календарно, Министерство на финансите трябва да подготви тази прогноза, както и „Бюджет 2023“, каза Дацов по подов доклада, който днес беше разгледан от МС.

Той подчерта, че „политиката по надуване на разходите в държавния бюджет и пробиването на дупки в приходната част (намалените на ставките на ДДС на някои продукти) водят точно до това“. Според него няма нищо изненадващо - това е нещо закономерно при водената политика през последните две години, но сега дефицитът е станал твърде голям.

Любомир Дацов предположи, че ако дефицитът се движи така, той ще бъде около 8-9 млрд лв. на годишна база. „Ако трябва да спазваме някакви критерии, той трябва да е 5,5 млрд. лв. това е лекият вариант. Трябва да се намерят отнякъде 4 млрд. лв. до края на годината – или чрез вдигането на данъците, или чрез намаляване на разходите. Трябва да се постигне някакъв баланс“, категоричен е Дацов.

„Това, което се случва, е нещо като разтърсване, като събуждане. Ние бяхме станали малко самонадеяни и арогантни. Казваме, че не сме в дългова спирала, но имаме постоянна нужда от заеми, т.е. влизаме в дългове. В дефицит сме от няколко години“, коментира темата и Кузман Илиев.

Той обясни, че в момента се разиграват някакви кошмарни сюжети и се надява да не се стига до тях, защото това ще влоши инвестициите и ще доведе до неприятни последици за няколко поколения. „Не мисля, че ситуацията е чак толкова страшна. Това, което се случва сега, е, че започваме да говорим за тези проблеми“, подчерта Илиев.

Вижте повече във видеото.