Поредното фиаско с приема в детските градини и оставането на над 10 000 деца в София „под чертата“ се дължи и на недопустими забавяния от страна на районните администрации, които движат проектите за нови сгради и затова бъдещите подобни обекти ще минат под крилото на зам.-кмета по строителството инж. Ангел Джоргов. Това обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова пред журналисти, след като направи изненадваща проверка на детската градина в кв. „Кръстова вада“.
Тя е трябвало да е готова през 2020 г., но ще посрещне деца едва този септември. „Виждаме, че има един работник, няма технически ръководител, няма контрол от районната администрация“, разказа Фандъкова. По думите ѝ районният кмет Константин Павлов („Демократична България“) „разбира се, намира оправдания и обяснения, но родителите не ни питат за оправдания и обяснения“.
Тези „оправдания и обяснения“ той качи и на страницата си в социалните мрежи. „Това е проект от 2015 г, обжалван до 2017 г., започнат 2018 г., спрян за 250 дни (!) между средата на 2018 и началото на 2019 г. Когато завършването на сградата наближи, се оказа че пропуски в проекта, приет от предишната администрация доведе до нужда от изменение в договора и допълнителни дейности, всичко това съпроводено с огромна документална работа, обследвания, изчакване на процедури в Агенцията за обществени поръчки и тн. (…) В момента сградата е на финалната права и ако доставките на последното оборудване дойдат навреме, сградата ще бъде завършена през юни, а през септември ще може да приеме първите си обитатели“, пише Павлов, като публикацията е придружена от снимки на помещенията.
Фандъкова обаче заяви, че 5 месеца са се правили „сметки“ и „3 месеца се подписва анекс“, заради което 150 деца остават без детска градина. „Тук не трябва да отговарям аз, а трябва да отговаря кметът на района, кметът от ДБ г-н Павлов – вместо Иво Мирчев и Христо Иванов да се снимат пред общината и да ми задават въпроси, не е лошо да дойдат да се снимат тук и да си зададат въпросите на техния кмет“, заяви кметът.
Павлов от своя страна определи твърденията на столичния кмет като политическа атака: „Претенциите на колегите са малко смешни към мен, при положение, че аз съм кмет от 2019 г., за обект, чийто първи срок за завършване е бил през 2018 г. Това е политическа атака“, коментира той пред камера.
Според ресорния зам.-кмет Ангел Джоргов при ангажиране на достатъчен брой работници има възможност за месец градината да е готова.
Проблеми и другаде
Фандъкова даде и други примери: „В „Триадица“ едно клубче, което трябва да поеме 50 деца в яслена възраст, повече от година не може да започне да се ремонтира. В „Красно село“ от половин година не може да започне проектирането. В „Изгрев“ 3 месеца не може да се издаде разрешение за въвеждане в експлоатация при положение, че сградата е готова“.
Припомняме, че изброените райони са с кметове, които не са от нейната партия („Лозенец“, „Триадица“ и „Красно село“ се управляват от кметове, подкрепени на изборите от „Демократична България“, а „Изгрев“ е под ръководството на представител на „БСП за България“ - б.р.). От думите на Фандъкова стана ясно, че посочените в примерите обекти засягат около 400 деца, от които не всички са без достъп до градина или ясла.
„Аз съм наистина възмутена от начина, по който се политизира тази тема“, добави бившият зам.-председател на ГЕРБ, която допълни, че никога не е делила районните кметове по политически признак. В същото време тя не пропусна да отбележи, че „Демократична България“ управлява районите с най-голям недостиг на места в детските градини.
Какво следва?
Заради всичко това следващите детски градини след 16-те в строеж в момента ще се възложат директно на голямата община. „Както към мен и обществен натиск, така трябва да има и към районните кметове (…) Аз нямам доверие на тези райони, в които има драматично забавяне“, обяви Фандъкова.
Освен повече контрол по програмата за изграждане на нови сгради, Фандъкова анонсира и предстоящи разговори с предприемачите по линия на настаняване на детски градини на партерни и първи етажи в сгради с друго предназначение. По думите ѝ вече има интерес от инвеститори.
„Моята отговорност я нося всеки ден, защото всички родители ми пишат на мен. Мен ме боли за всяко едно семейство, чието дете не може да отиде на градина. Аз съм майка и баба и много добре разбирам какво значи това за семейството“, заяви Фандъкова, чиято оставка беше поискана от опозицията в СОС и от родители.
Вариантът „Оттегляне“ беше отхвърлен с широка усмивка и от зам.-кмета по дигитализацията Генчо Керезов, който е пряко отговорен за системата за класиране на децата. По думите му цялата кампания е протекла успешно в рамките на едва 3 месеца след подписването на договора, били са изчистени фалшивите профили и непрестанно са отбивани хакерски атаки.
Той обясни, че проблемите с вписването на данните се дължат на самата философия на кандидатурата на всяко дете – в системата тя не е линеен модел и родителят може многократно да променя данни като адреса.