Три пъти по слаба епидемия у нас след пика през април, отчетоха днес от щаба.
14 са новите случаи на коронавирус за последните 24 часа, сред тях медицинско лице - шофьор на линейка в столичната Спешна помощ.
Според математическите анализи на щаба на 2 април - 4,5 на 100 хиляди души са били с коронавирус.
В пика на епидемията на 24 април са били 17 на 100 хиляди, сега са 5,5, което е повече от три пъти намаляване.
Положителни проби за коронавирус са 14, от изследвани 1353. Излекуваните са три пъти повече - 48. Общият брой на оздравелите вече е 1064.
139 са починали, с още трима за последните 24 часа.
Математическите анализи на оперативния щаб показват, че епидемията затихва у нас.
Ефективното репродуктивно число, което показва един болен колко души заразява, вече е под едно.
„Ефективното репродуктивно число, това е много добра новина е под 0,8. Това какво значи, че 10 души заразяват 8. Тези 8 ще заразят 6 и така епидемията гасне“, обясни проф. Тодор Кантарджиев, член на Националния оперативен щаб.
Анализът на 14-дневната кумулативна заболеваемост или броят на новите случаи за две седмици показва, че на 24 април заболеваемостта е 17 заразени на 100 хиляди души, месец по-късно вече е двойно по-малко, а сега и тройно.
„Това значи, че имаме повече от три пъти намаляване на тежестта на епидемията. Нещата вървят добре, маски, дистанция. Най-вече дистанцията, да не се събират много хора“, поясни Кантарджиев.
След среща на премиера с представители на Българско конгресно бюро в Министерския съвет стана ясно, че се разрешава провеждането на конференции, семинари и изложения. Здравният министър издаде и необходимата заповед, според която те могат да се провеждат при заетост на места до 30% от общия им капацитет.
В последните две седмици на ден повече хора намират работа, отколкото се регистрират като безработни в бюрата по труда, отчитат от социалното министерство.
В последната седмица от извънредното положение средно по 1225 души на ден са намирали работа. След това броят им се е увеличил с 26% - до 1547 на ден.
На този фон дневно се регистрират по средно 1000 безработни - толкова, колкото преди епидемията.