Проучването на австралийски учени, че коронавирусът може да оцелее до 28 дни върху повърхности, доказва нуждата от хигиена и дезинфекция.
Изводите са от лабораторни изследвания, които обаче не пресъздават точно реалния живот и условия, казват експерти.
Проучването показва, че при 20 градуса вирусът, който причинява COVID-19, оцелява до 28 дни върху стъклото на мобилен телефон и банкнотите, например.
"За момента са описани само няколко случаи, за които се предполага, че това е механизма на заразяване, огромния брой са се заразили по респираторен път. От повърхностите трудно става заразяването, теоретически е възможно, но практически трудноосъществимо", посочва доц. Любомира Гломб от Националния център по заразни и паразитни болести.
С увеличаване на температурата, устойчивостта на вируса намалява. При 40 градуса - оцелява до 2 дни върху стъкло и банкноти.
"Много трудно се имитират реални условия от живота в лаборатория, в това проучване всичко е в полза на вируса, в живота не е точно така", коментира проф. Радостина Александрова от БАН.
Доц. Любомира Гломб отбелязва, че опитите, които са направени, са били на тъмно.
"28 дни на тъмно практически са трудно постижими, слънцето все ще изгрее за тези 28 дни и естествено ще дезинфекцира", посочва тя.
Според изводите от проучването вирусът е по-устойчив върху гладките повърхности. А при парите оцелява по-дълго при хартиените банкноти.