Екатерина Захариева и Юлиян Попов са кандидатите за еврокомисар. Това съобщи служебният премиер Димитър Главчев в Гранитната зала на Министерския съвет.

Решението е взето на правителствено заседание.

„Срещайки се с всички номинирани от парламентарните групи, установих, че те са на изключително високо ниво и в тази връзка искам да благодаря и на групите за сериозното отношение по този казус. Решението ни беше трудно“, каза Главчев.

„Гледахме много допълнителни критерии, които могат да окажат влияние, но сме се придържали основно към договора за функциониране на ЕС, писмото на председателя на комисията Урсула фон дер Лайен и биографията на кандидатите. Взехме това решение напълно убедени в неговата правота“, допълни премиерът.

Димитър Главчев каза, че все още не е ясно за кой ресор ще отговаря страната ни.

„Всякакви спекулации, че има разпределени ресори са абсолютно несъстоятелни. Няма разпределени ресори. Това, че сме се забавили е абсолютно несъстоятелно. Нямайте съмнение, че не сме закъснели с никакви срокове. Процесът стартира след утре и не е кратък“, допълни той.

Служебният премиер вече разговаря със седемте кандидати, издигнати от парламентарните групи.

ГЕРБ предложиха Екатерина Захариева, ПП-ДБ - Юлиян Попов, „Възраждане“ - Виктор Папазов, ДПС - Искра Михайлова. БСП имаха две предложения – Драгомир Стойнев и Цветелина Пенкова. „Има такъв народ“ издигнаха Велислава Петрова. 

Преди дни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен прикани да има равенство на половете при номинациите.

Другите държави обаче вече са номинирали много мъже, е позицията на държавния глава Румен Радев.

Затова в четвъртък вечерта той призова премиера Димитър Главчев да предложи две жени, за да не бъде предопределен изборът.

Финалният списък с имената на бъдещите европейски комисари ще бъде обявен след две седмици в Брюксел. Вероятно тогава ще научим и съответните им ресори.

Не е изключено България да получи този ресор „Регионална политика“, но от Брюксел все още не потвърждават това.

Коя е Екатерина Захариева?

 

Екатерина Захариева е родена на 8 август 1975 г. в Пазарджик. Завършила е Езикова гимназия "Бертолт Брехт" в Пазарджик с изучаване на немски език. Тя е магистър по право на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". 

През 2001 г. Захариева започва работа като адвокат. От 2003 г. е юрисконсулт в дирекция "Правно-нормативно и административно обслужване" на Министерство на околната среда и водите, където от 28 февруари 2007 г. е изпълняващ длъжността директор на дирекцията и неин директор от 1 април 2008 г. до 31 юли 2009 г.

Снимка: БГНЕС

Захариева е била в три правителства на Бойко Борисов. Тя е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството от 6 август 2009 г. до 23 януари 2012 г.

Министър на правосъдието е от 18 декември 2015 до 27 януари 2017 г. и е заместник министър-председател за правосъдната реформа и министър на външните работи от 4 май 2017 г. до 12 май 2021 г.

Захариева е била главен секретар на президента Росен Плевнелиев от 23 януари 2012 г. до 13 март 2013 г.  и началник на кабинета му от 29 май 2013 г. до 6 август 2014 г. и от 7 ноември 2014 г. до 18 декември 2015 г. 

Тя е била и в състава на две служебни правителства. В правителството на Марин Райков е служебен заместник министър-председател и служебен министър на регионалното развитие и благоустройството от 13 март до 29 май 2013 г.

Снимка: Ладислав Цветков

В правителството на Георги Близнашки е служебен заместник министър-председател по икономическа политика и служебен министър на регионалното развитие и служебен министър на инвестиционното проектиране от 6 август до 7 ноември 2014 г. 

Захариева е била депутат в 44-ото Народно събрание от 19 април до 4 май 2017 г. и от  45-ото до 49-ото Народно събрание (2021-2024). От 19 юни 2024 г. е депутат в 50-ото Народно събрание. На 18 април 2017 г. тя е отличена с Почетния знак на Съюза на юристите в България за професионални постижения и активна съюзна дейност.

Кой е Юлиян Попов?

Юлиян Попов е роден е на 21 септември 1959 г. в София. Завършил е „Българска филология“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Той е един от създателите на Нов български университет, а от 1991 г. – негов пръв изпълнителен директор и настоящ член на Настоятелството на университета. Преди това е работил като директор на литературния музей "Ангел Каралийчев" и редактор в списание "Факел". 

От 1994 г. Попов живее в Лондон, Великобритания, където работи като журналист и консултант по институционалното развитие, политики на околната среда, климата и образованието.

От 1997 г. той е почетен секретар на британската благотворителна организация „Приятели на България” („Friends of Bulgaria“), а по-късно и неин директор до 2019 г. От 2006 г. той е председател на Управителния съвет на Българското училище за политика "Димитър Паница". Бил е председател и на Управителния съвет на фондация "Елизабет Костова" и член на Настоятелството на Американския университет в България. 

От 2008 г. Попов е главен консултант на Европейската климатична фондация за Централна и Източна Европа. През 2012 г. той участва в създаването на Тунизийското училище за политика в Тунис, създадено по модела на Българското училище за политика „Димитър Паница“, и е бил член на Стратегическия съвет на училището.